Строители призовават управляващите да спрат игрите с индексацията

29.09.2023 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Камарата на строителите в България призова в открито писмо управляващите да спрат различните държавни и общински органи, които немотивирано отказват да индексират цените на строителството в договори за обществени поръчки
Строители призовават управляващите да спрат игрите с индексацията
Снимка: Камара на строителите

Камарата на строителите в България призова в открито писмо управляващите да спрат различните държавни и общински органи, които немотивирано отказват да индексират цените на строителството в договори за обществени поръчки, независимо, че това вече се предвижда в закона. Настояват и в следващия бюджет да има специално перо „индексация“, отнасящо се за договорите за строителство, сключени по силата на Закона за обществените поръчки. Това пише в писмо на камарата до председателя на Народното събрание, премиера и министрите на финансите и на регионалното развитие, качено на сайта на браншовото сдружение.

„Не са тайна несъвършенствата в тази област, както на нормите на ЗОП, така и на ПМС №290 от 2022 г., но дори и посочените нормативни актове не се прилагат адекватно от възложителите, които, позовавайки се на субективни „указания“, дадени от административни органи, постановяват многобройни немотивирани и противозаконни откази. В тази връзка, настояваме за спешна промяна на съответната нормативна уредба, в синхрон с опита на европейски държави, приложили справедливо и ефективно индексирането на договорите със своите строители. Освен това, считаме за абсолютно необходимо издаване на законосъобразни и единни указания от страна на централната власт, адресирани до възложителите на обществени поръчки в строителството, които да преодолеят разнообразната и незаконосъобразната практика", пише в писмото.

Строителите отбелязват и една тревожна тенденция в последните години – капиталовите разходи на ниво централен бюджет, общински и по ведомства, редовно да не се изпълняват. „Това влияе отрицателно както на комфорта и качеството на живот на всички граждани, така и на развитието на редица отрасли, в това число и строителството. По тази причина, изразяваме твърдото си становище, че е крайно необходимо да се предвиди значително увеличаване на обема на капиталовите разходи на обществените възложители, както и да се създадат гаранции за реалното осъществяване на инвестиционните им програми. Това следва да намери и отражение във всички планови и програмни документи на национално и местно ниво“, казват от камарата.

"На трето място, отчитаме тревожна тенденция в развитие на законодателство, създаваща дисбаланс между правата и задълженията на страните по договорите за обществени поръчки, който е в полза на възложителите. Пример за това е предложението за промяна в ЗОП, предвиждащо отпадане на застрахователните инструменти като форма на гаранция за изпълнение за добро изпълнение на договорите за строителство. Чрез абсолютно несъстоятелни и неверни аргументи се прави опит да се игнорира един финансов инструмент, успешно работещ както у нас, така и в стотици държави по света. Това е само един от примерите за това, как администрацията се опитва да си направи „живота по- лесен“, но за сметка на изпълнителите по договорите за обществени поръчки. Настояваме, както за запазване на застраховките като инструмент за гарантиране на доброто изпълнение на договори по ЗОП, така за прекратяване на описаната по- горе законодателна практика“, казват строителите.

Те настояват и за предвиждане на типови договори за строителство, в които да залегнат добрите практики на Международната федерация на инженерите- консултанти /FIDIC/.

През последните месеци от камарата са забелязали и една тревожна тенденция: редица възложители системно нарушават разпоредбите на Закона за камарата на строителите /ЗКС/ и по-специално, на изискването му определени строежи и видове строителство да се изпълняват от строители, които не са регистрирани в Централния професионален регистър на строителите.

„В документациите по възлагане на обществени поръчки това изискване към изпълнителите не е отразено. Освен противоречието със закона, тази практика води до накърняване на обществения интерес за постигане на качествен и безопасен строителен продукт, както и до създаване на значителен „сив сектор“ в строителството. Именно борбата с тази тенденция и изваждане на целия строителен бранш „на светло“ е един от главните приоритети на КСБ, но следва да се превърне и във важна цел на българската държава“, пише в писмото.

Строителите отбелязват, че ако исканията им не се изпълнят, си запазват правото да призоват всички свои членове на национален протест.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...