Съдбата на хартиените рецепти за антибиотици ще се решава на среща при премиера

14.11.2023 | 12:05
по статията работи: econ.bg
От 16 октомври лекарите са задължени да издават само електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет. Това хвърли в хаос пациенти, медици и фармацевти. Основната причина за създалата се ситуация е липсата на синхронизация
Съдбата на хартиените рецепти за антибиотици ще се решава на среща при премиера
Снимка: под лиценза на creative commons

На среща при премиера Николай Денков в петък ще се реши дали да бъдат върнати хартиените рецепти за антибиотици. Това се разбира от изказване на заместник-министъра на здравеопазването проф. Илко Гетов пред БНТ.

От 16 октомври лекарите са задължени да издават само електронни рецепти за антибиотици и лекарства за диабет. Това хвърли в хаос пациенти, медици и фармацевти. Основната причина за създалата се ситуация е липсата на синхронизация между лекарските и аптечните софтуери, които минават през здравноинформационната система. Фармацевтите твърдят, че медиците не са наясно кое лекарство е налично и кое не, а лекарите от своя страна ги обвиняват в търговски зависимости и опити за диктат. Сега предложението е за частичното връщане на хартиените рецепти.

Още в понеделник здравният мининистър проф. Христо Хинков заяви, че има проекторешение, което предстои да бъде обсъдено с премиера. По думите му Николай Денков се е ангажирал да събере представители на съсловните организации, "за да решим окончателно въпроса". Първоначалната идея на ведомството за разрешаване на проблема бе паралелното изписване на лекарства да е допустимо само за спешните екипи. В момента те не разполагат с е-подписи и така се възпрепятства процесът.

Междувременно от Българския лекарски съюз (БЛС), които от самото начало настояват за връщане на хибридния модел, са предложили хартиената бяла рецепта да бъде върната частично и за ограничен период от време само за антибиотиците. Илко Гетов посочи, че мотивите на лекарите са свързани с предстоящия грипен сезон, сложността или затруднението при предписване на антибиотици от членове на Лекарския съюз, които не са регистрирани като практика.

"Последното предложение от Българския лекарски съюз постъпи в Министерството на здравеопазването в четвъртък, ние го разгледахме и възложихме на експертите да търсят варианти регулаторно това да се случи", каза още Гетов. И уточни, че днес отново ще има среща по темата.

Заместник-министърът на здравеопазването допълни, че аптеките няма да сканират хартиени рецепти, ако се върне възможността за изписване на антибиотици и на хартия.

Все още се търси вариант за електронен отпечатък на белите хартиени рецепти. Сканираният документ не попълва базата данни на Националната здравноинформационна система (НЗИС), което е една от целите.

По думите му с лекарския съюз нямат разногласия по темата трябва ли да останат електронните рецепти за антидиабетините лекарства.

Той отбеляза, че има сериозни постижения в преодоляването на недостига на инсулини и антидиабетни лекарства, благодарение на дигитализацията и на заповедта за ограничаване на износа на инсулини, която е до 31 декември. Гетов посочи, че ще предложи отмяна на заповедта и възстановяване на стария режим, ако това продължи.

Пред Би Ти Ви председателят на лекарския съюз д-р Иван Маджаров коментира, че "отнемането на права не може да бъде основа на въвеждането на една технология".

"Загубихме доста нерви от опита да наложим нещо силово като е-рецептите. Нещо, което все още не е готово", каза още той. По думите му потърпевши от въвеждането на задължителните електронни рецепти са и пациентите, и лекарите, и фармацевтите.

Той посочи, че проблемът не е в софтуерното изпълнение, а в липсата на информация за наличните медикаменти в аптечната мрежа. В края на октомври министърът на електронното управление Александър Йоловски заяви, че е необходимо изграждането на изцяло нова система, за да могат лекарите да следят в реално време какви лекарства има на пазара. Той обаче подчерта, че по темата се работи, но няма да стане бързо.

По повод предстоящата среща д-р Маджаров изрази надежда да бъдат проведени ползотворни разговори, които да бъдат в интерес на всички с фокус върху пациентите.

"Всички български лекари знаят, че както всички кабинети работят със софтуер, така и над 80-90% от предписанията ще станат електронни, но не е нужно да бъдат задължителни", коментира още Маджаров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...