Министерският съвет одобри изменения в Закона обществените поръчки. Промените са в четири групи – ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), законодателни мерки в областта на обществените поръчки, подобрява се съответствието на 3акона с европейското законодателство и се преодоляват констатирани проблеми в практиката на възложителите.
Предложените мерки целят намаляване на неконкурентното възлагане при използване на процедури на договаряне без обявление, като е прецизирана дефиницията на „изключителни обстоятелства” в § 2, т. 17 от Допълнителните разпоредби на Закона обществените поръчки. Така ще бъде ограничено прилагането на тези процедури в резултат от недобро планиране и подготовка от страна на възложителя.
В новите предложения ще бъде създаден експертен консултативен съвет към министъра на финансите Асен Василев като съвещателен орган по въпросите, свързани с осъществяване на контролната дейност в областта на обществените поръчки.
Предложено е и двойно увеличение на санкциите при нарушения на правилата за възлагане.
Осигурява се възможност да се изисква обосновка за необичайно благоприятни предложения и при подадени само една или две оферти. В тези случаи съпоставка ще се извършва с обявената прогнозна стойност, а когато е неприложимо (напр. единични цени, отстъпки, надценки) – с друга, предварително обявена от възложителя обективна база за сравнение.
Ще се въведе и задължение публичните възложители да поставят екологични изисквания при възлагане на поръчки за доставки и услуги над определени прагове.
Също така са предложени промени, свързани с практическото прилагане на закона.
Прецизирана е разпоредбата на чл. 117а от Закона обществените поръчки, с цел преодоляване на противоречиво тълкуване относно възможността за индексиране цените на договори при инфлация, когато за съответния предмет няма одобрена методика. В тези случаи размерът на увеличението ще се установява във всеки конкретен случай въз основа на представените доказателства.