Със сегашните темпове на ваксинация колективен имунитет ще има в края на юли

24.04.2021 | 10:35
по статията работи: econ.bg
"Това, което притеснява здравните власти, са хората, които умират. Обикновено, когато се излиза от пик на заболеваемост, още 2-3 седмици смъртността расте и броят на хората в болници остава постоянен", обясни Кантарджиев
Със сегашните темпове на ваксинация колективен имунитет ще има в края на юли
Снимка: под лиценза на creative commons

През есента ще има малко случаи на заразени и те ще са само в отделни места, колективи и семейства. Тази прогноза направи пред Би Ти Ви директорът на Националния център за заразни и паразитни болести и член на разпуснатия Националния оперативен щаб Тодор Кантарджиев. Той отчете напредъка в последните дни, като заболеваемостта на 14-дневна база е спаднала под 400 на 100 хил. души население.

"Това, което притеснява здравните власти, са хората, които умират. Обикновено, когато се излиза от пик на заболеваемост, още 2-3 седмици смъртността расте и броят на хората в болници остава постоянен", обясни Кантарджиев.

По думите му ваксината на "Джонсън и Джонсън" засега остава на склад до понеделник, докато не се вземе решение за прилагането ѝ, след като се появиха съмнения, че причинява тромбози. Според него опасност от използването на препарата няма.

Обнадеждаващите данни обаче не означават, че третата вълна е преминала: „Много хора са в болницата и много хора са болни. Това, което притеснява здравните власти, са хората, които умират. Обикновено, когато се излиза от пик на заболяемост, още 2-3 седмици смъртността расте и броят на хората в болници остава постоянен. Това е така, защото новият британски вариант е характерен с това, че засяга по-млади хора и второ – заболяването, когато е в болница, продължава по-дълго време“, посочи проф. Кантарджиев.

От 30 април до 9 май отново ще отворят т. нар. „зелени коридори“, този път с иРНК ваксини. Ваксината на производителя „Янсен“ засега остава на склад до понеделник, докато не се вземе решение относно прилагането ѝ, след като се появиха съмнения, че причинява тромбози. Според проф. Кантарджиев обаче опасност от използването на препарата няма.

„Тези тежки странични ефекти не са толкова добре проучени, защото са няколкостотин на 30-те млн. във Великобритания. Те са 3-4 на 150 хил. ваксинирани в рамките на седмица. Не са толкова често срещани. Не трябва да набеждаваме само една ваксина. Горе-долу ваксините имат такива противопоказания, включително и иРНК ваксините. Това е толкова рядко, че още не може категорично да се каже – това е от ваксината или това е станало случайно“, посочи проф. Кантарджиев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...