Теменужка Петкова поиска Румен Радев да каже за кои енергийни проекти е говорил с Путин

21.02.2020 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Президентът на България Румен Радев да каже кои съвместни енергийни проекти е обсъждал по телефона с руския си колега Владимир Путин, каза днес пред Би Ти Ви министърът на енергетиката Теменужка Петкова
Теменужка Петкова поиска Румен Радев да каже за кои енергийни проекти е говорил с Путин
Снимка: под лиценза на creative commons

Президентът на България Румен Радев да каже кои съвместни енергийни проекти е обсъждал по телефона с руския си колега Владимир Путин, каза днес пред Би Ти Ви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Информацията за разговора дойде от президентството на 18 февруари.

Петкова уточни, че двата официални общи енергийни проекта с Русия са Балкански поток и АЕЦ "Белене". Тя допълни, че те се движат от правителството и отговорността за реализацията им е на кабинета. "Президентството няма правомощия да работи по тези проекти, ако е ставало дума за други, нека да ни информират кои са те", каза Теменужка Петкова.

Според нея не е работа на президента да обсъжда цената на газта - друга засегната тема по време на разговора, защото това е деликатна тема, по която се работи по правила на ЕС. Петкова посочи, че от президентството не са търсили информация за енергийните проекти от правителството. "Никой не печели от това институциите да не си говорят. Правителството, премиерът и министрите имат ясна воля за партньорство. Президентът свали доверието от правителството", каза министърът в отговор на въпрос.

По повод критиките на Русия за забавянето на трасето през България на газопровода "Балкански поток", Петкова обясни, че началото на работата е закъсняло с 4 месеца, заради обжалването на избор на изпълнител. "До края на май ще са готови 308 км. през територията на България, които дават възможност за доставка на газ до Сърбия. След това предстои изграждането на още 166 км", поясни тя. В отговор на въпрос Теменужка Петкова каза, че проектът "Балкански поток" на практика е разширение на българската газопреносна инфраструктура и няма как да бъде спрян, след като се спазват правилата.

Коментирайки т. нар. "Зелена сделка" в ЕС, която предвижда постепенно спиране на производството на енергия от въглищни централи, енергийният министър посочи, че България ще защити своя интерес.

"Няма посочена дата за затваряне. Посочено е, че емисиите от тях трябва да се намалят с до 55% до 2030 години и през 2050 г. да не работят. България ще разчита на своите централи до 2050 година и няма повод за притеснения сред работещите в тях", е мнението на Теменужка Петкова. Според нея по-рано централи на въглища в страната могат да затворят по икономически причини, тъй като цената на емисиите ще поскъпва непрекъснато.

Яснота дали и кой ще реализира проектът АЕЦ "Белене" ще има до края на годината, каза Петкова.

Тя отказа да коментира арестът на директора на ТЕЦ "Бобов дол" и обяви, че не можа да отговори дали той е на бизнесмена Христо Ковачки.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...