Тръмп подписа указ, ограничаващ защитата на социалните мрежи

29.05.2020 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, който според него има за цел да лиши социалните мрежи от защита срещу претенции за редактиране на съдържание
Тръмп подписа указ, ограничаващ защитата на социалните мрежи
Снимка: под лиценза на creative commons

Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, който според него има за цел да лиши социалните мрежи от защита срещу претенции за редактиране на съдържание. От Tуитър определиха документа като „реакционен и политически ангажиран“. Критиката на американския президент беше предизвикана от факта, че по-рано системата на Tуитър определи едно от съобщенията му като съдържащо недостоверна информаци.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, предназначен да премахне защитата от претенции за редактиране на съдържанието в социалните мрежи, съобщиха от Белият дом. Решението дойде дни след като Туитър определи два от неговите поста като потенциално подвеждащи. Според Тръмп, социалните платформи са заплаха за свободата на словото. В изявление от Овалния кабинет той заяви, че е предприел тази стъпка, за да защити „свободата на словото от една от най-сериозните опасности, пред които тя се е изправяла в американската история“.

В американската история няма прецедент за толкова малък брой корпорации, които да контролират толкова голяма област на човешкото взаимодействие, заяви той по повоз решението си. Според него решенията на социалните мрежи относно истинността на съобщенията, извършването на промени в тях или блокирането им по същество са редакторска политика и социалните мрежи действат като издатели. В такива моменти Tуитър престава да бъде неутрална обществена платформа и става редактор. Мисля, че същото може да се каже и за други, ако погледнете Google, ако погледнете Фейсбук и, вероятно, други, добави Тръмп. Президентът заяви, че указът му съдържа изискване за създаването на нови законови правила за дейността на социалните мрежи, за да не може вече да се ползват от същата юридическа защита, както досега. Идеята е да се ограничи силата на уеб платформите чрез преосмисляне на ключов закон от 1996 г., който ги защитава от съдебно преследване, основано на тяхното съдържание. В момента те не се третират като издатели, а като пространство за публикации и не носят отговорност за съдържанието на постингите.

Ако социалните платформи обаче бъдат третирани като издатели, това ще създадде риск от нарушаване на правата на частните компании, гарантирани от първата поправка в американската конституция, смятат юристи.

От Tуитър определиха новият указ на американския президент Доналд Тръмп за социалните мрежи като „реакционен и политически ангажиран“.

Критиката на американския президент беше предизвикана от факта, че по-рано системата на Tуитър определи едно от съобщенията му като съдържащо подвеждаща информация и постави предупредителна икона под него. Той отговори с обвинения към Туитър, че се намесва в президентските избори и потиска свободата на словото.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....