Турция забрани износа на домати, включително и за България

06.03.2023 | 15:55
по статията работи: econ.bg
От няколко дни в Турция е в сила забрана за износ на домати, съобщават местните медии. Мотивът на управляващите е поскъпването на този зеленчук и последствията от трусовете, които засегнаха 11 провинции
Турция забрани износа на домати, включително и за България
Снимка: БГНЕС

От няколко дни в Турция е в сила забрана за износ на домати, съобщават местните медии. Мотивът на управляващите е поскъпването на този зеленчук и последствията от трусовете, които засегнаха 11 провинции. Забраната не важи само за Палестина, Северен Кипър и Азербайджан.

През 2022 г. приходите от износ на домати от Турция са нараснали с 4% спрямо 2021 г. до 377.42 млн. долара, съобщи "Анадолската агенция" в края на януари, като се позова на данни на Асоциацията на износителите от Югоизточен Анадол.

Изнесени са общо 526 703 тона домати за 54 държави. Най-големи са приходите от износа за Румъния (65.23 млн. долара), следвана от Украйна с 45.32 млн. долара и България с 38.11 млн. долара.

През 2021 г. България е увеличила вноса на домати от Турция c 42% cпpямo 2020 гoдинa дo 40.96 млн. долара, като намаление във внесените количества настъпва, когато бе затегнат контролът на вноса през "Капитан Андреево". Πo дaнни нa Eвpoпeйcĸaтa cиcтeмa зa бъpзo oбявявaнe нa xpaнитeлни cтoĸи и фypaжи пpeз пъpвoтo тpимeceчиe нa 2022 г. 60% oт cпpeнитe пo гpaницитe пpaтĸи плoдoвe и зeлeнчyци зapaди нaличиeтo в тяx нa aĸтивни cъcтaвĸи oт xимичecĸи вeщecтвa, ĸoитo нe ca paзpeшeни зa изпoлзвaнe в EC, ca пpиcтигaли oт Typция.

По данни на министерството на земеделието от януари до октомври българските производители са изнесли повече от 11 хил. тона домати - над половината от тях за Румъния и Унгария. Следват Чехия и Полша. Същевременно в България са внесени над 75 хил. т, като близо 46 хил. тона от тях идват от Турция, останалите - основно от Гърция, Германия и Полша.

Тази сутрин пред Би Ти Ви Цветомир Цеков, представител на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", прогнозира, че това ще доведе до допълнително оскъпяване на този продукт в България. Причината е, че от там влиза немалка част от потреблението на тази стока.

"Българското производство в момента е минимализирано. Няма го, има страшен проблем с оранжерийното производство заради високите цени на топлоносителите. Няма вътрешноконкурентни цени, а по трасето има прекупвачи, които увеличават цените", допълни той.

От данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата се вижда, че в рамките на февруари цената на доматите от внос постоянно расте. В деня на забраната килограм домати от внос на едро струва в България 3.96 лв. за килограм. Цоков обяви, че в Турция червените домати се купуват по 1.60-2 лв. за кг, а розовите - за 3.50-3.80 лв.

"Поскъпването е високо. Да намериш българско производство на българския пазар вече е екзотика. Това е резултат от дългогодишна сгрешена политика в цялото ни земеделие. Не е нормално да внасяме 60-80% от продукцията, при положение че сме със средиземноморски климат и се гордеем от десетилетия с конкурентното производство на зеленчуци и плодове. А сме ликвидирали стоки, които водят до висока добавена стойност", коментира Любослав Костов, главен икономист на КНСБ.

В репортажи от последните седмици няколко телевизии показват оранжерии, които са останали празни. Причината е във високите цени на газа и тока, които биха оскъпили продукцията до нива, на които няма да може да се продаде. Други едва сега започват да отглеждат домати, краставици и др., които обаче ще излязат на пазара в началото на лятото. Причината е, че със затоплянето на времето нуждата от отопление на оранжериите намалява.

Производството намаля. Няма насищане. Оранжериите буквално не засяха тази зима, защото се притесняваха заради високите цени на газа. Мислеха, че няма да могат да си покрият разходите и ще фалират. Когато няма предлагане, какво се случва с цените, попита риторично Богомил Николов от асоциация "Активни потребители".

Посочи, че тези тенденции на намаление на местното производство са от години и е нужна политика на субсидиране. "България се включва в такава едва след 2007 г." През 2022 г. приходите от износ на домати от Турция са нараснали с 4% спрямо 2021 г. до 377.42 млн. долара, съобщи "Анадолската агенция" в края на януари, като се позова на данни на Асоциацията на износителите от Югоизточен Анадол.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....