В сряда парламентът в Турция прие спорен законопроект за социалните медии, който ще даде на правителството по-голям контрол върху тяхното съдържание, съобщава Ройтерс.
Управляващата партия на президента Реджеп Ердоган подкрепи законопроекта, съобщава БНР.
Законът изисква чуждестранните сайтове за социални медии да назначават представители, базирани в Турция, които да се занимават с опасенията на властите относно съдържанието, и да дават крайни срокове за премахване на дадени материали, които те не приемат.
Компаниите могат да се сблъскат с глоби, блокиране на реклами или с намалена честотна лента с до 90%, което по същество ще блокира достъпа, според новите разпоредби.
Тъй като по-голямата част от основните медии в Турция попаднаха под контрола на правителството през последното десетилетие, хората в страната се насочиха към социалните медии и по-малките онлайн новини за да чуят критичните гласове и да прочетат независими новини.
Турците вече са силно контролирани в социалните медии и много от тях са обвинени в обида на Ердоган или неговите министри, както и относно критики, свързани със справянето с коронавирусната криза.
Преди приемането на законопроекта говорител на Върховния комисар по правата на САЩ заяви, че проектозаконът "ще даде на държавата мощни инструменти за утвърждаване на още по-голям контрол върху медийния пейзаж'.
Говорителят на президента на Турция Ибрахим Калин обаче заяви, че законопроектът няма да доведе до цензура, а ще установи търговски и правни връзки със платформите на социалните медии.
Ердоган многократно критикува социалните медии и казва, че нарастването на онлайн "аморалните действия" през последните години се дължи на липсата на регулации.