Турция ще изнася за България под името Turkish Blend смес от газ от различни източници

21.08.2024 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Турция подготвя износ на природен газ на първо място за България - както и през България към централноевропейските Унгария и Словакия - под формата на смес от различни източници. Тя ще е под нов общ бранд Turkish Blend
Турция ще изнася за България под името Turkish Blend смес от газ от различни източници
Снимка: под лиценза на creative commons

Турция подготвя износ на природен газ на първо място за България - както и през България към централноевропейските Унгария и Словакия - под формата на смес от различни източници. Тя ще е под нов общ бранд Turkish Blend. С дял около 40% Русия е водещият вносител на турския пазар, а има договори за доставка на втечнен газ (LNG) със страни като САЩ, Катар, Алжир, Нигерия и Оман.

Новината съобщи турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар в интервю за в. "Миллиет" от Фильос - мястото, където трябва да излизат на сушата тръбите от газовото поле "Сакария" в Черно море.

Единствената пречка е сегашният капацитет, който е едва 3.5 млрд. куб.м, но правителството в Анкара се стреми да удвои поне този капацитет в сътрудничество с България, допълни той. "Не става въпрос за изграждане на нов тръбопровод, а по-скоро за инвестиции. Как да разширим този капацитет с минимални инвестиции", обяснява министърът.

"Ако приемем, че текущото потребление на газ в Турция е 50 млрд. куб.м, ние работим върху изграждането на инфраструктура за износ на 15% (7.5 млрд. куб.м годишно - бел. ред.) от този обем."

"Булгаргаз" само за 3 месеца е на загуба от 100 млн. лв.

"Булгаргаз" само за 3 месеца е на загуба от 100 млн. лв.

Това би означавало, че България, както и други страни от Европейския съюз може да се окаже, че купуват руски газ, с приходите от което Владимир Путин финансира войната си срещу Украйна и действията си срещу "неприятелски държави". В газова смес е много трудно да се установи дали има гориво с произход от руски газови полета.

Служебното правителство на Гълъб Донев и президентът Румен Радев участваха в подготовката и подписването през януари 2023 г. на 13-годишен договор с БОТАШ (BOTAŞ), съгласно който държавният газов доставчик "Булгаргаз" трябва да плаща по близо 500 хил. долара на ден за капацитет за разтоварване и доставка на втечнен газ, независимо дали го използва. "Булгаргаз" се е ангажирала - без възможност за предоговаряне - да резервира за турската компания входящ дневен капацитет и достъп до газопреносната мрежа на България.

Радев, Ердоган и 1 милион на ден: Какво не е наред с газовия договор с "Боташ"

Радев, Ердоган и 1 милион на ден: Какво не е наред с газовия договор с "Боташ"

Според министър Байрактар инфраструктурата на Турция позволява купуване повече газ от необходимото на страната, поради което и се правят инвестиции в разширяването на подземните съоръжения за съхранение на газ, в плаващи платформи за връщане в газова форма на LNG и в газоразпределителната система на държавната компания БОТАШ.

Запитан за потенциалните пазари за реекспортиран газ, доставян в Турция, той отбеляза, че става дума преди всичко за съседните България и Гърция.

Това е част от политиката за създаване на газов хъб в Турция, реализирана съвместно с "Газпром". За да има такъв разпределителен център, първо ни е необходимо изобилие от енергийни ресурси и голямо число доставчици, при което "газът от една държава трябва да се конкурира с друга", допълва Арпаслан.

Той изрично подчертава значението на тръбопроводите и в частност TANAP от 2018 г. (през Гърция) и "Турски поток" от 2020 г. (през България). "Ние доставихме газ на пазара. Сега имаме нужда от изход. Ключовите играчи тук са България и Гърция. Особено с българския маршрут имаме потенциала да доставяме газ в цяла Европа, достигайки до Румъния, Унгария, Словакия, Македония и Сърбия", отбеляза той.

БОТАШ и "Газпром" продължават да обсъждат съвместен (на паритетна основа) оператор на Център за газова търговия в Турция и до момента нямаме никакви проблеми с руската страна, казва още той. Предвидено е той да се намира в Истанбулския финансов център, където ще се премести офисът на ЕПИАШ (EPİAŞ) (държавната компания за управление на енергийния пазар на Турция). Цените на газа би трябвало да се формират именно на тази платформа.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...