Развитието на дигиталните решения води до отпадане на нуждата от изграждане на широка физическа клонова мрежа. Тенденцията към намаляване на броя на физическите клонове се наблюдава не само в България, но и в останалите страни по света. Това твърди Никола Бакалов, член на УС на Асациация на банките в България (АББ) и главен изпълнителен директор на Първа инвестиционна банка АД в бюлетина на асоциацията.
Според него, обаче, за пълно изчезване на банковите офиси е все още рано да се говори, въпреки че имаме примери за изцяло дигитални банки без физическо присъствие. Те показват, че вече банковият сектор разполага с необходимата технология това да се случи, но големият въпрос тук е, доколко самите клиенти са готови за тази промяна. Моето виждане е, че една съществена част от тях не са и за определени операции все още изискват личния контакт с банков служител. Тази група с времето и развитието на дигитализацията във всички сфери на нашия живот ще намалява, но до нейното пълно изчезване ще минат десетки години, обяснява Бакалов.
И допълва, че за изчезване на банковите офиси все още е рано да се говори, но е ясно, че през следващото десетилетие те ще бъдат силно редуцирани и тяхната тежест в общуването с клиенти ще бъде намалена. Същевременно, възможностите, които те ще предлагат, като финансови услуги и професионална консултация на клиентите, ще бъдат много по-големи.
В същото време активите на банковата система през второто тримесечие на 2023 г. нараснаха с 468 млн. лв. (0,3 на сто) и в края на юни възлязоха на 161,1 млрд. лв., пише още в бюлетина. Според данните в него размерът на активите на банковата система, съотнесен към БВП, в края на юни възлезе на 92,2 на сто, при 93,6 на сто в края на март. Към 30 юни 2023 г. печалбата на банковата система възлезе на 1,7 млрд. лв., с 694 млн. лв. (69,9 на сто) повече спрямо отчетената за първите шест месеца на 2022 г., като растежът се дължи главно на нетния лихвен доход.