Търговският дефицит на САЩ в търговията с Китай достигна нов рекорд

12.10.2018 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Китайският износ нарасна изненадващо силно въпреки войната с митата между Пекин и Вашингтон
Търговският дефицит на САЩ в търговията с Китай достигна нов рекорд
Снимка: под лиценза на creative commons

Китайският износ се ускори изненадващо силно през септември, допринасяйки за нов рекорден излишък със САЩ, показват данни на Генералната митническа администрация на страната, които могат да изострят допълнително и без това ескалиращия търговски конфликт между Пекин и Вашингтон.

Общият експорт от Китай се увеличи през септември с цели 14,5% на годишна база, надвишавайки съществено осредните прогнози за повишение с 8,2% и след доста по-скромен растеж с 9,8% през август. В същото време вносът нарасна с 14,3% след повишение с 19,9% през август и прогноза за растеж от 15,3% на сто.

По този начин общият китайски търговски излишък нарасна през септември до 31,07 млрд. долара от 27,89 млрд. долара месец по-рано и очаквания за позитивен баланс в размер на едва 19,2 млрд. долара.

В същото време Генералната митническа администрация отчете много силен ръст от 16,6% на китайския износ в посока САЩ при анемично повишение с 1,6% на американския експорт за Китай. Това доведе до разширяване на търговската дупка между двете най-големи икономики в света до рекордните в историята 34,13 млрд. долара спрямо предишния рекорд от август на стойност 31,05 млрд. долара.

През първите деветте месеца на годината китайският излишък спрямо най-големия експортен пазар в лицето на САЩ се увеличи до 225,79 млрд. долара от около 196,01 млрд. долара през същия период на 2017 година. Това рискува да задълбочи търговското напрежение между Вашингтон и Пекин и да доведе до остра реакция от страна на Доналд Тръмп преди предстоящите на 6-и ноември избори за американския конгрес.

Данните за китайският износ са изненадващо добри на фона на ескалиращото търговско напрежение и охлаждащия се глобален икономически растеж, като изненадващо силният експорт вероятно се дължи на силната китайската конкурентоспобност благодарение на отслабващата местна валута. От началото на годината китайският юан се обезцени с около 6% спрямо щатския долар. Не е изключено здравият износ през септември да се дължи и на увеличени доставки от страна на китайските компании преди да влязат в сила допълнителните мита, наложени от САЩ на 24-ти септември върху вноса на китайски стоки за 200 млрд. долара. Това от своя страна може да засили притесненията за рязко свиване на износа, след като влязат в сила всичките митнически тарифи, предупреждават анализатори.

Говорител на Генералната митническа администрация отбеляза пред репортери, че растежът в търговията може да се забави в известна степен през последното тримесечие на годината с оглед на растящата външна несигурност, особено по отношение на търговските конфликти със САЩ.

PHP Scriptler , MKASPY shell indir , alfa shell indir , sadrazam indir , shell indir , shell indir , Atasehir kuaf Atasehir kuafor , Kumluca g
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...