Тютюнопроизводителите очакват с 1 500 тона по-високи добиви тази година

14.08.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Тютюнопроизводството в България бележи ръст през 2024 година, както по отношение на броя на регистрираните тютюнопроизводители, така и в прогнозите за производството на тютюнева суровина
Тютюнопроизводителите очакват с 1 500 тона по-високи добиви тази година
Снимка: под лиценза на creative commons

Тютюнопроизводството в България бележи ръст през 2024 година, както по отношение на броя на регистрираните тютюнопроизводители, така и в прогнозите за производството на тютюнева суровина. През тази година в регистъра на тютюнопроизводителите са със 600 повече стопани, спрямо предходната 2023 година. Това сподели в интервю за Агрозона председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) Цветан Филев.

Площите, предназначени за отглеждане на тютюн, също се увеличават, като по предварителни договори се очаква да бъдат произведени около 6000 тона тютюнева суровина.

“През 2024 година в регистъра на тютюнопроизводителите са регистрирани 7969 тютюнопроизводители. През 2023-та година законно бяха регистрирани 7392-ма земеделски стопани, отглеждащи тютюн”, заяви Цветан Филев.

“Около 5000 хектара за 2024 година са предвидени и разсадени с тютюн. Това е информация на база сключени предварителни договори с търговските оператори. В нашия сектор преди всеки един интензивен стопански цикъл в месеците февруари и март тютюнопроизводителите в страната сключват предварителни договори за намерения какви площи ще разсадят с тютюн за съответния стопански цикъл. Има и ориентировъчни данни за предвидени за производство количества тютюнева суровина. На база на тези предварителни договори става ясно, че за 2024 година се възнамерява да бъдат отгледани тютюни и произведени около 6000 тона тютюнева суровина”, допълни още той.

“Дали това ще се случи в този диапазон от цифри ще стане ясно когато приключи изкупната кампания. Това се очаква да се случи през месеците ноември и декември на 2024 година. Ако има количества, които не са изкупени до края на календарната година, то  през януари на следващата година всичко се изкупува до последния тютюнев лист. Тогава стават ясни крайните количества по сортови групи с точност”, поясни Филев.

“Тази прогноза от 6000 тона произведена тютюнева суровина надвишава резултатите за 2023 година. За стопанския цикъл през изминалата година, крайните резултати за четирите сортови групи, които се отглеждат в България, а именно Басми, Кабакулак, Бърлей и Виржиния са 4 544 тона. Прави впечатление, че заявките за 2024 година са да се произведат близо 1500 тона повече тютюнева ууровина.  Има няколко обяснения за това. Едно от тях е, че през тази година имаме с 600 повече регистрирани стопани, в сравнение с 2023-та година. Вероятно заради увеличаването на броя на тютюнопроизводителите се очаква да се произведат и по-големи количества тютюн”, коментира председателят на НАТ-2010.

Басми и Кабакулак са двете дребнолистни ориенталски сортови групи тютюн, а Бърлей и Виржиния са двете едролистни.

“През последните петнадесетина години се обособиха три региона за производство на тютюн в България.  Първият и най-мащабен,  отглеждащ основно ориенталската сортова група Басми е в Южна България или по-точно Източни Родопи. Той включва областите Смолян, Кърджали, Хасково, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Ямбол. Вторият регион е в Пиринския край и той включва основно общините Гоце Делчев, Гърмен, Хаджидимово и Сатовча. Двата региона общо отглеждат може би около 60% от тютюневата суровина в България.

“Третият сериозен тютюнопроизводителен регион, който отглежда около 1/3-та от тютюна в България е Североизточен регион, който включва областите Силистра, Шумен, Разград и Русе. През последните 15 години от този регион отпаднаха областите Търговище и Добрич, но като че ли през последните два стопански цикъла на 2023 и 24-та година се правят опити за производство и в тези две области”, заключи той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.09   1156 г. – Основано е херцогство Австрия. 1176 г. – Византийско-селджукски конфликти: В Битката при Мариокефалон Византия губи надеждите си за отвоюване на Мала...