Икономистите от Уникредит Булбанк, повишиха прогнозата за растежа на брутния вътрешен продукт в България с 0,5 процентни пункта в сравнение с предишната им прогназа и новата вече е за 3,2%.
"Българската икономика няма да може да избегне краткотрайна и плитка рецесия в края на тази и началото на следващата година. Това е голямата промяна в прогнозата спрямо тази, която е имало преди три месеца, когато се е очаквал реален растеж на БВП от 2% през 2023 г. С новата прогноза се прави ревизия надолу за догодина, като се очаква 0,5% ръст на икономиката догодина.
Някои основни фактори ще спомогнат за забавянето на растежа през идната година. Силният ръст в износа на храни, боеприпаси и в по-малка степен на електроенергия, ще бъде слабо засегнат от очакваното забавяне в растежа на икономиките от еврозоната и ще продължи да подкрепя икономическия растеж.
Очакванията на домакинствата се влошават и вероятно те ще станат по-предпазливи във връзка с покупките, които предприемат.
Централните банки наваксват изоставането по отношение на лихвите, което означава, че ще има значително по-висока цена на кредита спрямо тази, която се прогнозираха преди три месеца, подчерта Павлов. Мерките за фискална подкрепа, които правителството въведе през юли, които според оценката на банката са за около 2.6 % от БВП годишно, също трябва да спомогнат за смекчаване отрицателното въздействие на високата инфлация в края на тази и началото на следващата година.
По последни данни за пазара на труда се очаква положителна насоченост от нарастваща заетост, намаляващата безработица и увеличен коефициент на участие на хората в трудоспособна възраст на пазара на труда. В същото време се отчита спад на заплатите, които стигат до под средната инфлация за 2022г. за второто тримесечие и не се очаква покачване на ръста за следващите няколко тримесечия.
Очаква се правителството да се погрижи за най-уязвимите домакинства и фирми с цел смекчване на отрицателните ефекти от високата инфлация. Това ще продължи до края на 2023 г., като се очаква да бъдат разгънати допълнителни фискални мерки, равностойни на около 0,5% от БВП.