Условията на пазара на труда у нас останаха затегнати през първата половина на 2024 година. А повишението на икономическата активност в страната при ограничено предлагане на работна ръка продължи да оказва натиск за увеличение на заплатите в реално изражение с темп, изпреварващ растежа на производителността на труда. Това е отбелязано в периодичното издание „Макроикономическа прогноза“ на Българската народна банка.
Очакванията на експертите на централната банка са тези тенденции да се запазят през целия прогнозен период.
Броят на заетите лица се повиши с 1.2% през първите шест месеца на 2024 г. и се очаква този растеж да остане непроменен средно за цялата 2024 година. Въпреки прогнозираното нарастване на икономическата активност през периода 2025-2026 г., увеличението на заетостта ще бъде ограничено до 0.1% през 2025 година. А броят на заетите лица се прогнозира да остане на сходно ниво през 2026 г. в резултат на протичащите неблагоприятни демографски процеси в страната, водещи до намаляване на работната сила. Тази динамика ще намери отражение и в постепенното понижаване на коефициента на безработица от 4.3% през 2024 г. до 3.6% през 2026 г.
Прогнозираното повишение на икономическия растеж в страната при ограничено нарастване на заетите лица ще доведе до ускоряване на растежа на реалната производителност на труда от 1.1% през 2024 г. до 2.7% през 2025 г. и 3.4% през 2026 г. , отбелязват от централната банка.
Въпреки забавянето на инфлацията през първата половина на 2024 г., номиналният годишен растеж на компенсацията на един нает остана висок (13.5%), подкрепян от повишението на икономическата активност, увеличението на минималната работна заплата с 19.6% от началото на годината, нарастването на заплатите в публичния сектор и големия недостиг на работна ръка в страната.
Растежът на компенсацията на един нает се прогнозира да възлезе на 13.3% през 2024 г.
и да се забави през останалата част от прогнозния период в съответствие с по-слабия инфлационен натиск, посочват от БНБ.
В същото време се предполага, че засилващият се недостиг на работна ръка в страната ще продължи да способства за по-висок темп на растеж на заплатите от съответстващия на прогнозираното повишение на производителността на труда и инфлацията. В резултат компенсацията на един нает се очаква да се повиши с 8.1% през 2025 г. и 7.7% през 2026 г. и да продължи да подкрепя потребителските разходи.
Високият растеж на компенсацията на един нает през 2024 г. ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12 процента.
“Очакваме растежът на разходите за труд на единица продукция да се забави до 5.3% през 2025 г. и 4.2% през 2026-а в съответствие с по-умереното нарастване на заплатите и прогнозираното повишение на производителността на труда”, отбелязват от централната банка.