Фалшиви кредитни посредници мамят в мрежата

11.03.2021 | 10:10
по статията работи: econ.bg
За това алармираха от Асоциацията на кредитните посредници в България. Най-честите жертви са хора, изпаднали в тежко финансово положение, които имат спешна нужда от пари или са с лош кредитен рейтинг
Фалшиви кредитни посредници мамят в мрежата
Снимка: Inews.bg

С набирането на популярност на услугите на кредитните посредници зачестяват случаите с фалшиви посредници. Потърпевши, вместо да получат изгодни заеми, биват завлечени с такси за стотици левове. Повечето жертви са принуждавани да плащат различни суми, за да им бъде отпуснат заем.

Накрая не само, че не получават кредит, но и мнимият кредитен посредник изчезва. За това алармираха от Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ). Най-честите жертви са хора, изпаднали в тежко финансово положение, които имат спешна нужда от пари или са с лош кредитен рейтинг. От АКПБ съветват клиентите да проверяват дали даден кредитен посредник е лицензиран и фигурира в регистъра на БНБ.

През 2020 г. кредитните посредници в България са съдействали за тегленето на ипотечни кредити на стойност 630 млн. лв., посочиха от браншовата асоциация. Това е ръст от 19% спрямо 2019 г., когато изтеглените чрез тяхното посредничество заеми за жилища са били на стойност 530 млн. лв. 

През изминалата година изтеглените ипотечни заеми са на обща остойност 4,181 млрд. лв. при 3,857 млрд. лв. за 2019 г. От тях делът на заемите, дадени чрез услугите на посредниците, е 15% през 2020 г. при 13,7% за 2019 г.  Очакванията на АКПБ са делът на кредитните консултанти в ипотечното кредитиране в следващите години да достигне 35%. От услугите на кредитните посредници се възползват основно физически лица, но все повече фирми също избират този вариант. От асоциацията са категорични, че изминалата година е била трудна и много предизвикателна, но въпреки това имотният пазар не само не се е сринал, а продължава да бъде динамичен.

От АКПБ обясниха, че в момента клиентите усилено купуват жилища, рефинансират кредитите си и търсят начини да инвестират част от спестените средства и противно на очакванията изминалата година е била успешна.

На въпрос дали има промяна в нуждите на клиентите и дали например са започнали да търсят продукти с по-дълъг срок на изплащане, но с по-ниска месечна вноска, Антон Андонов, изпълнителен директор на "ЕРА България" АД, коментира, че в момента от пазара са се отдръпнали клиентите със спестявания в размер до 10-15% от стойността на искания имот. За сметка на това на по-преден план сега са по-платежоспособни клиенти с добро ниво на спестяванията и високи доходи. По думите му през 2020 г. делът на хората, които купуват имоти с цел инвестиция, се е увеличил с около 5% спрямо 2019 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.09   622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за...