Фандъкова не дойде на дебата за последния си бюджет като кмет

30.08.2023 | 10:55
по статията работи: econ.bg
Началото бе в 14 ч. и не бе удобно за работещите и дошлите граждани в пленарната зала на ул."Московска" 33 бяха около 30-ина
Фандъкова не дойде на дебата за последния си бюджет като кмет
Снимка: под лиценза на creative commons

Общественото обсъждане на проекта за Бюджет 2023 на София бе подготвено да мине спокойно и делово. Началото бе в 14 ч. и не бе удобно за работещите и дошлите граждани в пленарната зала на ул."Московска" 33 бяха около 30-ина. Вътре имаше повече общинари от екипа на кмета Йорданка Фандъкова (самата тя не присъства), общински съветници, предимно от ГЕРБ-СДС и районни кметове. Обсъждането бе сега, в края на август, защото едва преди месец бе приет държавният бюджет и това наложи закъснението.

В първите два часа беше отчетен бюджетът за 2022 г. След 16 ч. започна същинското обсъждане на новия с представяне от зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов. Предложени са рекордните 2.55 млрд.лева, като повишението с над 450 млн.лева от предишния е заради по-високите постъпления от държавата - 1.071 млрд. лева, което е с 304.8 млн. лева повече, отколкото правителството е дало на София през 2022 г. - 766.6 млн. лева (подробности виж тук), изтъкна той. След това думата взе председателят на общинския съвет Георги Георгиев от ГЕРБ, който сподели опасенията си, че заради предстоящите местни избори на 29 октомври бюджетът може да не бъде подкрепен от опозицията и така да се блокира финансирането на градския транспорт.

След Георгиев въпрос зададе Симеон Колев, общински съветник от ГЕРБ. Веднага му бе отговорено от зам.-кмета Барбалов. После Георгиев пак взе думата, този път да захапе кандидат кмета на коалицията "Обединени за София" Васил Терзиев - защо не бил на обсъждането.

"Общественото обсъждане на бюджета е за гражданите - да задават въпроси, а не общинските съветници", репликира Бойко Димитров, общински съветник от "Демократична България". Гражданите се окуражиха и завдигаха ръце.

Благовеста Кенарова предложи да организира пътуване на общинарите, за да видят с очите си как изглежда кв. Драгалевци, където живее. "Мирише ужасно, но няма стандарт за нивото на позволена миризма и ние не можем да се защитим", заяви тя. Боклукът на нейната улица не се събирал, в сайта на Столичния инспекторат се водели 19 кофи за боклук, а всъщност били 7. Жената живее само със съпруга си и плащат близо 600 лева такса смет. Тя писала до общината и до Столичния инспекторат - не й отговорили. Накрая общинската съветничка от "Демократична България Грети Стефанова отправила питане до Фандъкова и тогава било отговорено. Нокакто се оказа, със сгрешени данни, коментира жителката на Драгалевци.

"Приходите от такса смет са 261 млн.лева, което е съизмеримо със средствата по европейски проекти - 295 млн.лева. За администрацията, която управлява отпадъците са заделени 73.58 млн.лева, което е 32.5% от приходите, изчислила тя. Този разход за администрацията не съответства на ефективността, с която се управляват битовите отпадъци на София, обърна се Кенарова към зам.-кмета по финансите Барбалов. Той живо се заинтересува от високата такса смет, която плаща нейното домакинство, защото не била характерна за Драгалевци. За високите разходи за администрацията, управляваща отпадъците кратко обясни, че посочените "разходи не са административни".

Тъкмо на трибуната се качи главният архитект на София Здравко Здравков за своята презентация и думата поиска гражданин от район "Студентски".

"В едно каре има 40 крана, строителни! Това е в "Малинова долина" между бул. "Симеоновско шосе" и улиците "Живко Сталев", "Иван Странски" и "Едуард Попов". Допреди четири години там имаше само един магазин "Фантастико" и един "Кауфланд", останалото беше поле, зеленина. Сега блоковете никнат като гъби и са толкова близо един до друг. Ул. "Проф.Боян Боянов" бе започнато да се изгражда и остана недовършена. Ако така продължи да се уплътнява това каре, ще изчезнат и недовършените улици", прогнозира гражданинът. "Там училище няма, нито медицински център, само блокове", обърна се той към арх.Здравков.

Отговор не последва, но зам.-кметът по строителството Ангел Джоргов отиде при гражданина и разговаря насаме с него.

За социалната политика на общината и повишен ли е бюджетът на този сектор, попита Весела Тончева, както и дали ще се строят общински жилища и ще се ремонтират ли старите преди да се нанесат в тях нуждаещите се хора.

Няма предвидени средства за текущ ремонт на тези жилища, но при тежки случаи са осигурявани средства, отговори Барбалов. Няма програма на общината за жилищно строителство, но "имаме практика в последните години за обезщетение чрез жилища, което е работещ вариант", допълни той.

Малкото софиянци, които присъстваха на обсъждането питаха за ремонт на квартални училища, за нощния градски транспорт, за велоалеите, които така и не се изграждат и не се свързват, за входовете към Северната тангента, които не работят.

Проектобюджетът за 2023 г. ще бъде гласуван на сесията на СОС на 14 септември, обяви Георгиев. Дотогава някои от направените предложения на общественото обсъждане може да бъдат разгледани и включени в капиталовата програма. Повечето граждани бяха с нагласата, че посочените проблеми ще трябва да се решават през следващия мандат на общината.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....