9 организации, които се занимават с организирането на фермерски пазари в страната, се обявиха против заповед на БАБХ за забрана на пазарите и продажбата на животни и продукти от тях по време на организираните от тях събития. Против тази заповед се обявиха от Кооперация „Хранкооп – София”, организатор на фермерски пазари в София и страната, Елмазови ООД – фермерски пазар „От БГ” – Габрово, Фондация „Пендара” – гр. Пловдив, Фермерски и занаятчийски пазар „КоренЯк” – гр. Стара Загора, Фермерски пазар Варна, Фондация „Добруджа – история, традиции, култура”, фермерски пазари в Добрич, Шумен, Варна, Фондация „Ямбол – вкус и традиции” – гр. Ямбол, Фермерски пазар „Натурално” – гр. Пловдив, Фондация „Биоселена” – фермерски фестивал „Произведено във фермата“, София.
Според тях след публикуването на заповед РД11-2661/10.11.2023 г. на БАБХ, няколко организатори на фермерски пазари са получили предписания да не се допускат производители с продукти от животински произход, включително месни, млечни, яйца, дори мед и пчелни продукти, въпреки че всички са официално регистрирани и са под контрол от БАБХ.
„С издадената заповед е налице пълна забрана, която засяга и производителите с регистрирани производствени обекти, установени правила за биосигурност, документално удостоверяване и проследяване на продуктите. Същите тези производители предлагат своите продукти свободно и законно в магазинната мрежа на територията на цялата страна, именно поради факта, че производството им е в съответствие с установените изисквания.
Опитът в борбата с Африканска чума по свинете и другите, посочени в заповедта болести по животните в различните държави, сочи, че ликвидирането на заболяването изисква прилагане на мерки с години напред от различни сектори и индустрии, поради което забраната, наложена със цитираната заповед, засяга законните интереси на производителите за неопределен бъдещ период от време, а не еднократно, за едно или за няколко събития на фермерските пазари. Това допълнително засилва усещането за непредвидимост от страна на държавната администрация на фона на липса на обосновка, засягаща мястото на продажба.“, коментират още организациите.
„Ограничаването предлагането на животински продукти чрез тази заповед със сигурност ще причини значителни икономически загуби за бизнеса, особено на законни регистрирани малки производители, за които реализацията на произведена продукция чрез подобни събития е основна или в някои случаи единствена възможност за пазарна реализация. Подобен вид аргументация, като тази цитирана от придружаващия текст на БАБХ, защитаваща интереса само на част от бизнеса, е в противовес със заявените намерения на правителството да бъдат подпомагани малките производители“, коментират още от фермерските пазари.