Финансовите министри на страните от еврозоната засега не постигнаха консенсус относно общите икономически мерки за справяне със ситуацията след минаването на кризата с коронавируса.
Това стана ясно след продължилата до малките часове на сряда среща на Еврогрупата. Франция, Италия и Испания, които са сред най-силно засегнатите от пандемията страни, настояват за по-голяма солидарност чрез механизми, които да им позволят да изполват общи средства за икономическото си възстановяване след кризата. Предложенията им включват общи европейски облигации, които да бъдат продавани на дълговите пазари, наричани и „коронаоблигации“. По-стабилни финансово държави като Германия и Нидерландия са против подобна мярка.
„Тези извънредни планове ще защитят нашата икономическа и социална тъкан, потапяйки се в рецесията. Но те не могат да бъдат отделени от възстановяването. Не става въпрос само за оцеляването от вируса. Става въпрос нашите икономики да си стъпят отново на краката“, каза Мариу Сентену – председател на Еврогрупата.
Германия настоява отговорът да се ограничи до извънредните фондове на Европейския стабилизационен механизъм, създаден по време на дълговата криза от 2012 и по който бяха реструктурирани гръцките дългове. Италия и Испания не са съгласни, предвид произтичащите от механизма задължения за страните да поддържат определен бюджетен дефицит, което в ситуация на извънредни разходи ще е трудно.
Според източник на Франс прес, решение по споровете ще отнеме време. До такова обаче трябва да се стигне преди следващия Европейски съвет този месец, след който лидерите на блока трябва да се съгласят на конкретните инструменти за обща икономическа взаимопомощ.