Финансовите министри от еврозоната не се договориха за спасителните механизми

08.04.2020 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Финансовите министри на страните от еврозоната засега не постигнаха консенсус относно общите икономически мерки за справяне със ситуацията след минаването на кризата с коронавируса
Финансовите министри от еврозоната не се договориха за спасителните механизми
Снимка: под лиценза на creative commons

Финансовите министри на страните от еврозоната засега не постигнаха консенсус относно общите икономически мерки за справяне със ситуацията след минаването на кризата с коронавируса.

Това стана ясно след продължилата до малките часове на сряда среща на Еврогрупата. Франция, Италия и Испания, които са сред най-силно засегнатите от пандемията страни, настояват за по-голяма солидарност чрез механизми, които да им позволят да изполват общи средства за икономическото си възстановяване след кризата. Предложенията им включват общи европейски облигации, които да бъдат продавани на дълговите пазари, наричани и „коронаоблигации“. По-стабилни финансово държави като Германия и Нидерландия са против подобна мярка.

„Тези извънредни планове ще защитят нашата икономическа и социална тъкан, потапяйки се в рецесията. Но те не могат да бъдат отделени от възстановяването. Не става въпрос само за оцеляването от вируса. Става въпрос нашите икономики да си стъпят отново на краката“, каза Мариу Сентену – председател на Еврогрупата.

Германия настоява отговорът да се ограничи до извънредните фондове на Европейския стабилизационен механизъм, създаден по време на дълговата криза от 2012 и по който бяха реструктурирани гръцките дългове. Италия и Испания не са съгласни, предвид произтичащите от механизма задължения за страните да поддържат определен бюджетен дефицит, което в ситуация на извънредни разходи ще е трудно.

Според източник на Франс прес, решение по споровете ще отнеме време. До такова обаче трябва да се стигне преди следващия Европейски съвет този месец, след който лидерите на блока трябва да се съгласят на конкретните инструменти за обща икономическа взаимопомощ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...