Финансовият ефект от приемането ни в Шенгенското пространство е за 1.63 млрд. лв. годишно

02.12.2024 | 07:00
по статията работи: econ.bg
Според Института за икономически изследвания при Българската академия на науките, преките ползи от присъединяването на България към Шенген за фиска ще бъдат около 138 млн. лева
Финансовият ефект от приемането ни в Шенгенското пространство е за 1.63 млрд. лв. годишно
Снимка: БНР

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно ще има за България, ако се присъедини към Шенгенското пространство по суша. Това са изчислили от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките в специално проучване. То е проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и индустрията за икономическото въздействие на предстоящото решение българските граждани да пътуват свободно между отделните държави членки, без да подлежат на граничен контрол. 

Най-голямата ще е ползата за тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 млн. лева, отчита анализа. А пропуснатите ползи на тези фирми са в размер на 545 млн. лева. В крайна сметка преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници на страната ни са общо за 1.39 млрд. лв. годишно, се посочва в доклада на Института за икономически изследвания при БАН. 

Друга полза от присъединяването към Шенген и по суша, която се посочва, ще е елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.

От присъединяването ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които посещават България, за които общо спестените дни са 217 998. Икономистите изчисляват, че от това българският туристически бизнес би могъл да спечели около 71 млн. лева.

Четвъртата полза ще е свързана с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. Общо генерираните вредни CO2 емисии при престоя на границите на България и Румъния се изчисляват на 46 162 тона годишно. При отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии, се посочва в изследването. 

Според икономистите, преките ползи от присъединяването на България към Шенген за фиска ще бъдат около 138 млн. лева. 

Резултатите от проучването на икономическото въздействие на присъединяването на България към Шенгенското пространство на ИИИ при БАН са използвани от Българската стопанска камара, както и при изготвяне на Становище INT/1064 на Европейския икономически и социален комитет „Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар/България и Румъния“, съобщават още от Института.

Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.12   1375 г. – Българският монах Киприан е ръкоположен за митрополит на Киев и Литва. 1804 г. – Наполеон Бонапарт е коронован в катедралата Нотр Дам за император на...