Финансовото министерство пресича двойното ползване на данъчни облекчения за деца

25.10.2024 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Министерството на финансите цели да пресече възможността при развод родителят, при когото са децата, да остане без данъчно облекчение, защото другият го е ползвал, без да го уведоми
Финансовото министерство пресича двойното ползване на данъчни облекчения за деца
Снимка: под лиценза на creative commons

Една важна промяна за гражданите има сред тазгодишния пакет с промени в данъчните закони, които вече са публикувани за обществено обсъждане. Тя засяга родителите и данъчните облекчения за деца. С нови текстове министерството на финансите цели да пресече възможността при развод родителят, при когото са децата, да остане без данъчно облекчение, защото другият го е ползвал, без да го уведоми. Промените би следвало да направят невъзможно и целенасочените злоупотреби с тези облекчения.

Сега законът за данъците върху доходите на физическите лица предвижда облекчението да се ползва от родител, който не е лишен от родителски права. Това става при условие, че другият родител няма да ползва намалението за съответната данъчна година. В същото време обаче законът допуска то да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод. Именно при последната възможност от министерството на финансите виждат непълнота в текстовете. Затова тук се добавя, че това ще е възможно, при условие че другият родител няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

Другият нов текст предвижда аналогични условия за ползването на облекчението от родители, които нямат брак. В този случай родителят без родителски права ще може да приспадне от данъчната си основа само ако другият родител няма да ползва облекчението за същата данъчна година. И в двата случая, ако единият родител не е ползвал цялото облекчение, другият ще може да приспадне остатъка от своята данъчна основа - възможност, която съществуваше и досега. Тези обстоятелства се декларират с декларация.

Целта на промяната е изрично да се определи поредността на ползване на данъчните облекчения от двамата родители, като едновременно с това да се защитават правата на родителя, на когото е предоставено упражняването на родителските права, посочват от министерството на финансите. С предложените изменения и допълнения се очаква създаване на правна сигурност и предотвратяване на възможности за некоректно прилагане на разпоредбите за данъчно облекчение за деца и деца с увреждания, допълват още оттам.

В практиката често се констатират случаи, при които родителите, на които не са предоставени родителски права, ползват данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания чрез работодател или с подаване на годишна данъчна декларация

по чл. 50 от ЗДДФЛ, без да уведомят другия родител и по този начин го лишават от възможността да прилага съответното намаление, пише в мотивите. Сега, според тях, ще се внесе повече яснота по отношение на това, че съответното облекчение следва да се ползва от родителя, на когото са предоставени родителските права в случаите на развод и само ако този родител няма достатъчно доходи, облекчението може да се ползва изцяло или частично от родителя, на когото не са предоставени родителските права.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...