Цените на жилищата в Европейския съюз и в частност в еврозоната нараснаха през третото тримесечие на 2016 година с най-солидно темпо от последната глобална икономическа финансова криза, като в същото време техният растеж в България е най-солидният в рамките на Съюза след този, отчетен в Унгария и Латвия, показват данни на Евростат.
Подобно добро ценово развитие би трябвало да накара притежателите на жилища да се почувстват по-богати, което да развърже техните кесии (да повиши харчовете им) и да окаже допълнителна подкрепа за икономическия растеж на Стария континент.
Според европейската статистика цените на жилищата в еврозоната са нараснали през трите месеца до края на септември 2016 година с 1,3% спрямо второто тримесечие и с 3,4% спрямо година по-рано, като това представлява тяхно най-солидно повишение на годишна база от първото тримесечие на 2008 година насам - само около шест месеца преди глобалната финансова криза, чийто старт беше даден с фалита на американската банка Lehman Brothers.
В рамките на целия ЕС жилищните цени се повишиха за посочения период с 1,5% на тримесечна база и с 4,3% спрямо третото тримесечие на 2015 година.
Данните на Евростат отреждат на България място в челната тройка, тъй като цените на жилищата в нашата страна нарастват през третото тримесечие на 2016-а спрямо година по-рано с цели 8,8%, като тя е изпреварена единствено от Унгария и Латвия, където жилищните цени се повишават съответно с 11,6% и с 10,8 на сто. В същото време спад при цените на жилища се отчита в Кипър (понижение с 3,35) и в Италия (с 0,9%).
Цените на жилища в България се повишават през третото тримесечие на 2016 година с 1,6% спрямо предходната тримесечие, когато те се повишиха с 2,8%. За последно жилищните цени в нашата страна се понижиха на тримесечна база с 0,5% точно преди година (през третото тримесечие на 2015-а).
В същото време растежът на индекса на жилищните цени в България с 8,8% на годишна база е най-солидния от последните три месеца на 2008-а година, когато стартира глобалната финансова криза.