Драматичният спад на цените на зърното и рапицата продължи и в четвъртък. Търговци, анализатори и фермери търсят обяснения за спада на цените. Първото обяснение е създаването на потенциален безопасен морски коридор за износ на зърно от Черно море.
Цените на пшеницата за новата реколта паднаха с още 11,50 евро до 359 евро за тон при продължаваща търговия в четвъртък. В сравнение с последния ценови пик от 441 евро в средата на май, това е спад на цената от 82 евро или почти 20 процента. При рапицата нещата вървят още по-зле – тук цените за новата реколта в текущата търговия в четвъртък паднаха с още 24 евро до 671 евро за тон. В сравнение с последния пик на цената в средата на май от 881 евро за тон, това е спад от 210 евро или 24 процента, коментира експертът д-р Олаф Зинке.
Но какви са причините за този спад в цените , се питат фермерите и анализаторите и търсят правдоподобни обяснения. Първият аргумент, разбира се, е възможното създаване на морски коридори за износ на зърно от украинското пристанище Одеса. Русия и Турция се договориха да продължат преговорите за потенциален Черноморски безопасен морски коридор за износ на зърно от Украйна , съобщиха в сряда министерствата на отбраната на Русия и Турция.
В изявление турското министерство на отбраната каза, че турски товарен кораб, Azov Concord, също е напуснал Мариупол безопасно в резултат на преговорите, като добави, че корабът е първият чуждестранен кораб, който влезе в пристанището след инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари .
Във вторник агенциите Ройтерс и ТАСС съобщиха, че през следващите седмици в Истанбул ще се проведе среща между Русия, Украйна, Турция и Организацията на обединените нации. Сега Турция предложи да наблюдава изпълнението на плана за морския коридор.
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу също каза в четвъртък, че Анкара разследва твърденията, че украинското зърно е откраднато от Русия и е изпратено до страни като Турция, но добави, че досега не са открити откраднати пратки.
Но руските атаки срещу украинския пристанищен град Николаев в сряда, които повредиха терминали за зърно, собственост на международните търговци Bunge и Viterra, накараха търговците да са скептични относно шансовете за сделка за морски коридор.
Освен развитието в Черно море, анализаторите имат и други обяснения за спада на цените. Анализаторът на Agritel Готие Льо Молгат каза пред агенция AFP: „Изправени сме пред сериозна глобална криза, на пазари, които бяха достигнали своя връх и сега започват да падат, също в очакване на новата реколта“.
Горещата вълна във Франция и Западна Европа , от друга страна, дойде във време, когато пшеницата вече беше сравнително напреднала в развитието си и не трябва да страда твърде много, казват анализатори от Франция. Ранното стартиране на жътвата в Европа и САЩ оказва допълнителен натиск върху цените на зърното, докато жътвата на зърно в Русия започва в благоприятна обстановка. Русия подобри прогнозата си за реколта до около 89,2 милиона тона, което би било нов рекорд. Това обаче е оценка, която анализаторите от Agritel например определят като „много оптимистична“.
Но също така е факт, че скорошният спад на цените мотивира много вносители да се върнат към покупки. Алжир закупи 600 000 мляна пшеница за август на търг. Тунис обяви търг за 75 000 тона пшеница и 50 000 тона ечемик.
Между 1,5 и 1,7 милиона тона зърно (всички видове зърно заедно) в момента се изнасят от Украйна месечно по шосе и железопътен транспорт. Това все още е 5-6 пъти по-малко от това, което се продаваше през черноморските пристанища преди избухването на войната.
Повечето анализатори обаче очакват пазарите на зърно да останат изключително нестабилни през следващите седмици. Преди всичко метеорологичните условия в Европа се наблюдават много критично, особено по време на решаващия период на цъфтеж на царевицата през юли“, казаха от консултантската фирма Agritel.