Самолетните билети в света ще станат по-скъпи през 2025 г., въпреки че ръстовете ще бъдат умерени, прогнозира American Express Global Business Travel Group, цитирана от Bloomberg. Цените на билетите отразяват по-високите разходи и продължаващите нарушения на веригите за доставка.
По-бавното нарастване на цените на билетите е в контраст с резките увеличения след Covid тази година, съобщи глобалната компания за управление на корпоративни пътувания в годишния си отчет за цените на полетите.
Билетите за повечето маршрути ще поскъпнат, но размерът на увеличенията вероятно ще варира значително според региона. Очаква се Северна Америка и Европа да отчетат по-скромни ръстове на цените от около 2%, докато Азия и Австралия, сред регионите, които последни отмениха ограниченията по време на пандемията, ще наблюдават ръстове от близо 14%.
Макар че авиокомпаниите са по-оптимистични за търсенето през 2025 г., техните краткосрочни усилия да увеличат капацитета си остават засегнати от закъснения в доставките на нови самолети както на Airbus, така и на Boeing, а също и от по-дългото обслужване на двигателите на самолетите, което не позволява на повече самолети да излитат в небесата.
Повишенията на цените на билетите догодина вероятно ще заличи напълно спадовете преди 2024 г., което означава, че някои билети може да се върнат към връхната си точка преди пандемията, сочат изчисления на Bloomberg News на база данните на Amex GBT.
Ключовите двигатели, които тласкат нагоре цените на самолетните билети, включват повишенията на заплатите и недостига на работна ръка, особено при продължаващите спорове в Северна Америка, и разходите за гориво на фона на геополитическото напрежение, допълват авторите на доклада. Освен това авиокомпаниите продължават да прибавят нови допълнителни такси, а нискотарифните авиокомпании инвестират в скъпи екстри като летищни салони и по-добри места.
Цените на билетите по маршрутите между Европа и Азия вероятно ще отчетат ръст от 6,6% за пътуванията в икономична класа и с 8,2% в бизнес класа, движени до голяма степен от по-високите разходи, свързани с избягването на руското въздушно пространство и ограниченото предлагане, тъй като редица европейски авиокомпании се изтеглят от Китай.
Очаква се Австралия да отбележи най-големите ръстове на цените, особено на вътрешните полети. Qantas Airways и Virgin Australia ще консолизират практическия си дуопол на пазара след фалита на по-малките компании Rex и Bonza.
Въпреки забавянето на ръста на цените на глобално равнище Джерардо Тефадо, старши вицепрезидент на професионалните услуги в Amex GBT, казва, че компаниите, които разчитат на пътуванията по въздух, все още трябва да се справят с „нова реалност“ и да очакват „трудни позиции при преговорите от авиокомпаниите“, тъй като превозвачите се стремят да извлекат повече приходи.