Ядрената енергия отпада от европейските санкции срещу Русия

17.02.2023 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия се отказа от плановете си да санкционира руския ядрен сектор или неговите представители в следващия пакет от санкции, съобщава базираното в Брюксел издание "Политико", като се позовава на свои източници
Ядрената енергия отпада от европейските санкции срещу Русия
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия се отказа от плановете си да санкционира руския ядрен сектор или неговите представители в следващия пакет от санкции, съобщава базираното в Брюксел издание "Политико", като се позовава на свои източници.

Комисията първоначално е информирала европейските столици, че ще подготви санкции насочени към гражданския ядрен сектор на Русия. Преди срещата на лидерите на ЕС миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски призова да се накаже поне руската компания за ядрена енергия "Росатом", обвинявайки я в отвличане на украински деца.

Но този план се провали, казаха тримата дипломати, посочвайки последните проекти за санкциите, обсъждани от европейските посланици, които трябва да постигнат единодушие по тях преди те да бъдат приети и да влязат в сила.

Десетият пакет от санкции, който ЕС иска да приеме преди 24 февруари, когато се навършва една година от началото на войната, съдържа различни ограничения към сектори, като авиацията и отбраната, визови ограничения и замразяване на активи на лица и компании, но в списъците, обсъждани от посланиците няма мерки спрямо ядрения сектор, съобщава "Политико".

Унгария отдавна се противопоставя на насочването към ядрения сектор, посочвайки зависимостта си от "Росатом", която е собственик на ядрената й централа. За да преодолее потенциално вето от страна на Унгария, ЕС обмисляше да включи отделни служители на "Росатом" и други компании в списъка, но в крайна сметка реши да не го направи, пише "Политико".

"Унгария не го допуска, тъй като тяхната ядрена централа е собственост на "Росатом" и те казват, че тя произвежда 50% от енергията на страната. Но санкциите срещу лица (освен главния изпълнителен директор) не трябва да оказват влияние върху енергийната сигурност и ЕС трябва да отговори на искането на Зеленски", цитира изданието неназован европейски дипломат.

Франция също изрази предпазливост, като служител на френското министерство на икономиката каза пред репортери по-рано тази седмица, че "много атомни електроцентрали използват руско гориво".

"Политико" не споменава изявлението, направено от президента Румен Радев пред български кореспонденти в Брюксел преди срещата на върха на ЕС миналата седмица. Тогава президентът заяви, че София ще използва ветото си, ако се стигне до санкциониране на руската ядрена енергетика.

Още през януари унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че Будапеща няма да осигури нужното единодушие, ако Европейската комисия предложи санкционирането на ядрената енергетика. Орбан вече се противопостави на включването на руския патриарх в санкционните списъци на поддръжниците на войната и досега той не е санкциониран от ЕС за подкрепата на операцията в Украйна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...