"Активни потребители" предлага: Триковете на търговците – в черен списък

04.06.2024 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Да се създаде национален регистър на неравноправните клаузи, които търговци и институции слагат в общите условия и типовите договори – нещо като черен списък за триковете на търговците. Това предложиха от Асоциация „Активни потребители“
"Активни потребители" предлага: Триковете на търговците – в черен списък
Снимка: под лиценза на creative commons

Да се създаде национален регистър на неравноправните клаузи, които търговци и институции слагат в общите условия и типовите договори – нещо като черен списък за триковете на търговците. Това предложиха от Асоциация „Активни потребители“. Целта е да се спре масовото им прилагане в ущърб на потребителите, обясниха от организацията. Нашето предложение ще бъде формулирано като законодателна инициатива, съобщи юристът Антоан Атанасов за „Телеграф“.

Българският регистър за неравноправни клаузи в потребителски договори и общи условия ще осигури по-честна среда за потребителите, ще предостави допълнителна защита на правата им и ще спомогне за изграждане на доверие между потребителя и търговеца, обясниха от организацията за „Телеграф“. Подобен регистър има в Република Полша, а практиката на Съда на Европейския съюз показала, че подобни регистри са в полза на потребителите и на търговците. В Полша всеки съд може да прогласи една клауза за неравноправна и да я впише в регистър, който е общодостъпен. Всеки може да влезе в него, включително полската Комисия за защита на потребителите. Такъв регистър като в Полша трябва да се въведе и тук, е категоричен адвокатът на асоциацията.

В момента, когато подадем сигнал за наличие на неравноправна клауза в договора ни с даден търговец в Комисията за защита на потребителите, тя влиза в контакт с търговеца и му казва, че дадена клауза в договора е неравноправна и че трябва да я промени. Двете страни преговарят и ако търговецът откаже да промени клаузата, КЗП сезира компетентния съд, който да установи неравноправността на клаузата. Процесът обикновено трае повече от година, което прави неефективен българския механизъм за справяне с неравноправните клаузи, заключи юристът. При разглеждане на решение на Съда на ЕС Антоан Атанасов открива, че Полша е решила проблема чрез национален регистър на обявените за недопустими (неравноправни) клаузи в общите условия.

За първи път се предлага създаване на такъв регистър в България, съобщи юристът. Той ще улесни работата на КЗП и на потребителите, защото те няма да се чудят дали в договора, който сключват, има или няма неравноправни клаузи, поясни Атанасов. Този регистър ще възпита търговците, които съзнателно или несъзнателно включват неравноправни клаузи в договорите. А потребителите ще проверяват в регистъра продадена ли им е стока със съмнителна клауза в договора.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...