Снимка: Amnesty.org
Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" публикува годишния си доклад за 2009 г., съобщиха БТА и Dariknews.bg. В частта му за България като основни случаи на нарушения на човешките права се посочват продължителното задържане на хора, потърсили убежище, на които освен това според организацията им се отказва закрила, дискриминацията на малцинствата, нетърпимостта и насилието срещу хора с нетрадиционна сексуална ориентация.
Отбелязва се също, че през изминалата година е имало съобщения за лошо отношение от страна на служители на правоналагащите органи, като е споменат случаят със смъртта на Ангел Димитров-Чората. Сериозно безпокойство буди състоянието на домовете за хора с психически проблеми, процедурите за приемане в тези институции и лошото отношение към настанените в тях, се казва в доклада на "Амнести интернешънъл".
Като важно политическо събитие за страната ни през миналата година правозащитниците определят доклада на Европейската комисия, в който България е приканена да засили усилията за борба с корупцията и престъпността. В доклада се казва още, че ромската общност продължава да бъде дискриминирана от служители на публичната администрация, както и от частни лица.
По повод правата на турското малцинство е цитирано решението на Софийския градски съд от април миналата година, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров е използван враждебен и дискриминационен език по отношение на етническото турско малцинство и е създавал атмосфера на омраза към това малцинство.
Впоследствие докладът беше коментиран от Лидия Аройо, прессекретар на "Амнести" за Европа и Централна Азия. Според нея през последните години човешките права са били потъпквани най-вече в името на сигурността, а сега - заради икономическата криза.
Опасност от социални напрежения
В България на дискриминация са подложени най-вече етническите малцинства, се констатира в доклада на "Амнести интернешънъл" за 2009 година. Въпреки усилията на правителството за равноправно отношение към ромските деца - например чрез Националния план за действие "Десетилетие на ромското включване" - отрицателното отношение на обществото към тази етническа група остава. Остава и неравнопоставеността в областта на образованието, трудният достъп до здравеопазване, работни места и жилища. Нетолерантно е отношението в България и към македонското и турското малцинство, четем още в доклада на правозащитната организация:
"Това, което се забелязва е, че липсва политическа воля да се ограничи тази нетолерантност. Когато политически лидери насаждат нетърпимост към част от обществото, това в никакъв случай не облекчава нещата. Не случайно миналата година Софийският градски съд се произнесе срещу Волен Сидеров, лидера на "Атака", и постанови, че неговите изявления създават връждебна атмосфера - това е нещо нетърпимо от страна на политическата класа", казва Аройо, цитирана от "Дойче Веле".
"В полицейските структури все още се шири безнаказаност"
Лошото отношение към бежанците е друг сериозен проблем. Задържането им под стража без причина противоречи на международните норми. Статутът на бежанците остава неизяснен - понякога с години. Проблемни са и условията в домовете за хора с умствени увреждания. В тази връзка докладът напомня за филма на BBC за дома в Могилино.
Регистрирани са освен това злоупотреби с огнестрелно оръжие от страна на полицаите, става ясно още от доклада на "Амнести Интернешънъл". Организацията се позовава на информация на Българския Хелзинкски комитет. Порицава се и насилието от страна на силите за сигурност.
Лидия Аройо: "В полицейските структури все още се шири безнаказаност, все още има полицейско насилие. Въпреки че миналата година Софийски военен съд осъди петима полицаи на затвор, затова че са пребили до смърт един задържан, това не означава, че насилието срещу задържани е прекратено. Хубаво е, че е имало разследване, но е необходимо да се създаде атмосфера на принципна нетърпимост към такива прояви."