Липсата на прозрачност в избора на съдии от Висшия съдебен съвет у нас критикува правозащитната организация „Амнести интернешънъл” в последния си докад. В него се анализира защитата на човешките права в общо 155 страни.
Критика има и към прекомерната употреба на насилие при задържането на обвиняеми по време на следствие. В доклада се твърди, че българските власти не са предприели адекватни мерки за прекратяване на протестите срещу роми в Катуница, избухнали след убийството на 17-годишния Ангел Петров.
Бежанците в България също са включени в доклада. Заключенията в него са, че те не намират достатъчно подкрепа в страната ни, информира bTV.
Не е подминат и инцидентът пред джамията в София. Преди година се стигна до сблъсъци на симпатизанти на „Атака” и мюсюлмани. От „Амнести интернешънъл” изразиха учудването си, че е започнало разследване, което обаче е било за хулиганство, вместо за дискриминационни действия.
В световен мащаб базираната в Лондон правозащитна организация осъжда неспособността на ООН да сложи край на насилието в Сирия, при което загинаха над 12 хиляди души от началото на протестите срещу режима на президента Башар ал Асад през март миналата година.
Тя споменава за измъчване и избиване на затворници и мирни демонстранти в Сирия - действия, които според нея е възможно да бъдат окачествени като престъпления срещу човечеството, пише "Франс прес", цитирана от БТА.
Докладът отчита ограничения на свободата на словото в 91 страни и случаи на мъчения или други видове малтретиране, често за участие в демонстрации, в 101 държави.