Мениджмънтът на "Кремиковци" работи срещу завода. По-голямата част от хората в него целят единствено личната си облага и получават огромни заплати на фона на състоянието, в което се намира заводът. Ако същите тези хора водят преговори с още един потенциален купувач на комбината, това ще бъде прекалено. Това заяви по време на пресконференция днес Виктор Деменюк - управител на "Ворскла Стийл България", която е собственост на украинския бизнесмен Константин Жеваго. Деменюк добави, че ръководената от него компания е готова да сезира компетентите институции в държавата - Прокуратурата и Държавна агенция "Национална сигурност", за случващото се в комбината.
Комбинатът дължи над 11.6 млн. лв. на "Ворскла Стийл", или 43 хил. тона готова продукция. В това число влизат направените доставки в периода 6 август – 17 октомври, както и направените след това доставки на въглища. В тази връзка Деменюк обясни, че договорът с "Кремиковци" за ишлеме е бил прекратен на 17 октомври, след като "Ворскла" не е получила отговор на изпратеното на 2 октомври до синдиците на комбината писмо. В писмото са били поставени два въпроса - морален (Какво е вашето отношение към твърденията на Васил Яначков, че единствено "Ворскла Стийл" носи отговорност за производствено-технологичния процес и финансовото и ресурсно обезпечаване на "Кремиковци"?) и принципен (Запазват ли се действията в сключения договор за ишлеме?).
По думите на шефа на "Ворскла", ръководената от него компания "не желае да участва в сценария за затварянето и разграбването на комбината – план, който и в
момента се изпълнява от част от мениджмънта на комбината".
Друг проблем, посочен в комуникацията между "Ворскла" и мениджмънта на комбината, е забавянето на фактурите за получените от "Кремиковци" суровини. Фактурите
за август и септември са били получени през септември, а тези за октомври все още липсват. По тази причина "Ворскла" не може да си възстанови 20 млн. лв. ДДС.
Хвостохранилището в "Кремиковци" е било закупено от Виктор Деменюк със „свежи пари”. По време на сключването на договора за продажба в него е било записано,
че в хвостохранилището има продукция, която се оценява на 416 млн. лв. Тази продукция, която според изчисленията на хора от „Ворскла”, може да бъде създадена за около 196 години, в момента липсва,
обясни самият Деменюк.
В края на събитието шефът на „Ворскла” обясни, че ръководената от него компания все още проявява интерес към придобиването на комбината, но че това няма как да стане при сегашното ръководство. Деменюк заяви, че готовата продукция ще бъде изискана до утре, но допълни, че не вярва, че фирмата му реално ще я получи.
Междувременно днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че от другата фирма, доскоро спрягана като потенциален инвеститор в комбината - "Арселор Митал", са заявили, че вече не проявяват интерес към "Кремиковци". По думите на министъра интерес към комбината съществува - от една украинска и от една българска фирма, съобщи Агенция "Фокус".
Спирането на първа доменна пещ на коимбината ще продължи. Въпреки това тя ще може да бъде пусната отново, ако се намери сериозен инвеститор. Не така седи положението с трета доменна пещ, която ще оставена спряна, тъй като не отговаря на никакви екологични критерии. От четвъртък започва работа по спиране на коксохимичното производство в комбината, което ще отнеме 10 дни. Според синдикатите, ако то не бъде спасено от спиране, това ще означава смърт за „Кремиковци", съобщи Дарик радио.Припомняме ви, по-рано днес Econ.bg научи, че двама кандидати са проявили интерес към наемане на активите на "Кремиковци". От една страна това са бившият собственик на комбината Валентин Захариев чрез компанията му "Интертръст холдинг" в партньорство с британската металургична компания "Стемкор", а от друга - украинският милиардер Ринат Ахметов, който контролира дружеството "Промет стиил" в град Дебелт. Същевременно източници на Econ.bg съобщиха, че основните кредитори на "Кремиковци" - държавата и облигационерите, не са формулирали ясни условия, при които биха прехвърлили активите на комбината в рамките на оздравителен план, както и формата на работа с потенциален оператор до приключване на процедурата по несъстоятелност. Подробности четете тук.
*Информацията е актуализирана към 18.45 ч.