Както вече стана традиция, групата на „БСП за България“ внася алтернативен бюджет за 2019 г., обяви председателят ѝ и лидер на БСП Корнелия Нинова, предаде БГНЕС.
От левицата започват с предложение за алтернатива в данъчната политика, тъй като днес в комисия, а следващата седмица в пленарна зала, предстои да се гледат данъчните закони. Целта, която от БСП си поставят – намаляване на неравенствата, мерки срещу сивата икономика, както и фокус върху младите семейства и децата.
„Един от най-големите проблеми в България е неравенството и огромната ножица в доходите на различните групи български граждани. Ако се запази сегашният модел на данъчно облагане, каквото предлага правителството, този проблем не само, че няма да бъде решен, а и ще се задълбочава“, смята Нинова. В своите анализи и предложения от БСП се аргументират в няколко посоки. „Първо – от Европейския индекс на неравенствата. В Европа той показва средно 25%, а в България – 40%. В Европа България е държавата, най-голяма поляризация на доходите“, разясни лидерът на социалистите.
От БСП се обосновават още на официално изискана от тях справка от Министерство на финансите, според която 1 714 000 души в България получават доходи до 1000 лева. Ако към тях бъдат прибавени и малко над 2 млн. пенсионери, то става ясно, че близо 4 млн. българи са с ниски доходи.
„При тази картина на разслоение, в това време – деклариран доход от дивиденти в размер на 7,281 млрд. лева. И този доход е деклариран от 8 хил. българи“, позова се отново на статистиката Нинова. „При тази ситуация, работещите хора плащат 10% върху заплатата си. А капиталът, така да го наречем, плаща 5% върху дивидент, който си изписва през фирмите. Този дивидент генерира и „сив“ сектор, защото през изписания дивидент с по-нисък данък се плащат на черно заплати на работниците. Не им се нася осигуровки. Освен това, има информация, че това е един от начините да се стимулира корупция и плащане под масата. Но най-важното е, че е несправедливо и увеличава неравенствата“, категорична е лидерът на БСП.
В тази връзка от БСП предлагат сериозна промяна в данъчната политика – прогресивен данък върху доходите на физическите лица по специална скала. „По тази прогресивна скала 2 240 286 работещи души ще плащат същия данък и няма да им се увеличават данъците. 47 000 души обаче ще плащат по-висок данък, заради по-високите си доходи“, обясни Нинова.
От левицата предлагат още въвеждане на данък „Капитал“, изразяващ се в данък върху дивидентите. За младите семейства и децата социалистите настояват да бъде направена първата стъпка към семейното подоходно облагане. „А тя е – семейства, които работят и имат деца и дължат данък върху заплатите си, от този данък да им се приспадат по 50 лева за всяко дете“, обяви Нинова. Така, ако едно младо семейство има две деца и получава 1000 лева доход, няма да дължи налог. Сред предложенията са още 9% ДДС върху лекарствата и 5% за хляба.