"Барселона" подчини "Манчестър Юнайтед"

28.05.2009 | 01:06
по статията работи: Петър Чернев
Каталунците завоюваха за трети път трофея в Шампионската лига. Бербатов отново се размина с отличието

Външна снимка: AFP. Вътрешни снимки: Uefa.com

Отборът на "Барселона" успя за трети път да спечели най-престижния турнир в Европа - Шампионската лига. Това стана снощи (27 май) на финала в Рим, след като отборът, ръководен от Хосеп "Пеп" Гуардиола, успя да надиграе досегашния носител на купата "Манчестър Юнайтед" с 2:0. Головете за победителите реализираха Ето'о в 10-та минута и Меси в 70-та.

Участие в мача взе и българският национал Димитър Бербатов. Той се появи на терена в 66-та минута на мястото на Парк джи Сунг. За времето, през което беше на терена, нашето момче успя да създаде възможност за Уейн Рууни, която последният пропиля, както и сам да изпусне няколко положения.

Със снощното поражение Бербатов не успя да стане вторият българин след Христо Стоичков, който печели най-комерсиалния турнир в Европа. Предишната възможност пред капитана на българския национален отбор се откри през 2002 г. Тогава "Байер" (Леверкузен) загуби от другия испански гранд - "Реал (Мадрид), с 1:2.

Първите 10 минути за отбора на "Юнайтед" изобщо не предвещаваха това, което ще се случи впоследствие на финала на изпълнения до краен предел стадион "Олимпико". Още във 2-та минута Кристияно Роналдо пропусна да се разпише от пряк свободен удар, който беше отразен от вратаря Виктор Валдес. В следващите няколко минути носителят на Златната топка за миналата година успя да застраши на още няколко пъти вратата на Валдес, но шансът не беше на негова страна.

До първия гол във вратата на Ван дер Саар беше видно и нещо друго - отборът, ръководен от сър Алекс Фергюсън, владееше повече топката от съперника си. По този начин "Барса" беше лишена от едно от най-силните си оръжия - притежанието на топката и възможността за създаване на комбинации, които да извеждат на добра позиция за стрелба Ето'о, Анри или Меси.

Точно когато по всичко изглеждаше, че англичаните ще нанесат своя удар, дойде часът на Андрес Иниеста. Дребничкият халф, който заедно с Шави имаше основна заслуга за европейската титла на Испания през миналата година, проби отдясно и изведе на стрелкова позиция Ето'о, който преодоля Видич и реализира за 1:0.

833935_biglandscape_600

На снимката: Самуел Ето'о (на преден план) току що е отбелязал първия гол в срещата

Попадението "наля бетон" в краката на англичаните, които до края на полувремето бяха по-скоро фигуранти. Единственото изгодно положение на "Юнайтед" беше пропиляно от капитана на отбора в този мач Райън Гигс, който от пряк свободен удар изпрати топката над гредата.

За испанците нелоши положения изпуснаха Меси, Ето'о и Шави.

Второто полувреме на финала започна със смяна в отбора на "Юнайтед". Неубедителният Андерсон беше заменен от аржентинеца Тевес. Тази смяна не промени особено положението на терена. Топката продължаваше да бъде в по-голямата част от времето в притежание на "Барселона", а англичаните играеха ролята на спаринг-партньор.

Пропуски за испанците направиха Анри, чийто удар беше париран от Ван дер Саар, и Ето'о, който се размина с добро подаване на Силвиньо и Шави, чийто удар от пряк свободен удар срещна гредата. Отговорът на англичаните се състоеше в удар на Рууни, който беше париран от бившия футболист на "Юнайтед" Жерар Пике и пропуск на Парк, който се размина с топката.

През последните 20 минути на мача настоящите шампиони на Европа тръгнаха "ва банк": по едно и също време на терена бяха Тевес, Роналдо, Рууни и Бербатов, които играеха в една линия. Играта на отбора се ръководеше от халфовете Гигс и Майкъл Карик.

В 70-та минута удари часът на Лионел Меси. Дребничкият аржентинец, който е сочен за най-добрия футболист в момента в света, успя да се възползва от добро подаване на Шави и за втори път успя да реализира за състава на "Барселона".

833984_biglandscape_600

На снимката: Лионел Меси току що е отбелязал второто попадение във вратата на Едвин ван дер Саар

Гуардиола реагира на второто попадение в срещата и моментално заздрави халфовата линия на отбора, пускайки Кейта на мястото на Анри. След гола "Барселона" заигра по-стабилно в защита, а "Юнайтед" се опитваше всячески да повтори подвига си от 1999 г., когато за 2 минути успя да спечели купата след два бързи гола в продължението на мача на Солскяер и Шерингам.

До нови голове и обрат обаче не се стигна. Този период беше основно белязан от двата картона на Роналдо за нарушение срещу Пуйол и на появилия се на терена в 75-та минута Пол Скоулс за грубо влизане срещу младия Серхио Бускетс. В допълнителното време жълтия цвят на картона видя и сръбският защитник Неманя Видич за нарушение срещу аржентинския гений Меси.

Финалният съдийски сигнал на швейцарския съдия Масимо Бусака отприщи радостта в каталунския лагер. Това беше третата купа, която Хосеп Гуардиола успя да спечели в рамките на дебютния си сезон начело на "Барселона". По този начин "Пеп" се нареди редом до имена като Карло Анчелоти и Франк Рийкард, които бяха печелили купата и като футболисти, и като треньори.

834023_biglandscape_600

На снимката: Отборът на "Барселона" ликува с отличието. Отляво надясно: Лионел Меси, Андрес Иниеста, Жерар Пике и Тиери Анри

Състави:

"Барселона" - Виктор Валдес, Карлес Пуйол, Яя Туре, Жерар Пике, Силвиньо, Шави Ернандес, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, (90-Педро Родригес), Лионел Меси, Самуел Ето'о, Тиери Анри (72-Сейду Кейта)

"Манчестър Юнайтед" - Едвин ван дер Сар, Джон О'Шей, Рио Фърдинанд, Неманя Видич, Патрис Евра, Андерсон (46-Карлос Тевес), Майкъл Карик, Райън Гигс (75-Пол Скоулс), Кристиано Роналдо, Джи-Сун Парк (66-Димитър Бербатов), Уейн Рууни.

Голове: 1:0 Ето'о (10 мин); 2:0 Меси (70 мин)

Жълти картони: Пике ("Барселона) - 16 мин., Роналдо ("Манчестър юнайтед") - 78 мин., Скоулс ("Манчестър юнайтед") - 80 мин., Видич ("Манчестър юнайтед) - 93 мин.

Постижението на каталунския състав ще остане и по още един критерий в историята - резултатната игра. Отборът успя да запише победа с 6:2 като гост над "вечния си враг" "Реал" (Мадрид), както и да надделее над "Байерн" (Мюнхен) с 4:0. В крайна сметка за първенство отборът на Гуардиола успя да реализира 104 гола, в Шампионската лига сметката на "каталунците" беше оформена на 32 попадения, а в турнира за Купата на краля - 18.

Специално внимание заслужава да се обърне и на играта на "каталунците" в защита. Там за първи път заедно играеха 35-годишният Силвиньо, дефанзивният полузащитник Яя Туре, Жерар Пике и капитанът на отбора Карлес Пуйол. С играта си последният малко или повече успя да затвори пространствата пред Кристияно Роналдо, който след първите 10 минути от мача беше по-скоро фигурант.

Единственото "тъмно" петно върху иначе безупречния сезон на "Барса" беше сложено по време на двата полуфинала срещу "Челси". Тогава на каталунците им трябваше доста късмет, за да успеят да отстранят отбора, ръководен от Гуус Хидинк. В онези мачове се видя, че "Барса" е сломима, ако срещу нея се практикува твърд футбол, а празните пространства за комбинации на практика липсват.