"Бащата" на бебето в епруветка спечели Нобелова награда за медицина

04.10.2010 | 13:08
по статията работи:
Постиженията на Робърт Едуардс в областта на ин витро процедурите са помогнали на двойките без деца, които представляват около 10% от всички
"Бащата" на бебето в епруветка спечели Нобелова награда за медицина

Робърт Едуардс от Великобритания спечели Нобеловата награда за медицина за разработването на процедурата за оплождане ин витро, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

"Неговият принос представлява крайъгълен камък в развитието на модерната медицина", съобщиха от Нобеловия комитет към Кралския Каролински медикохирургичен институт. "Неговите постижения спомогнаха за лечението на безплодие, медицинско състояние, от което страда голяма част от човечеството, включително повече от 10% от всички двойки в света", се допълва в съобщението. Британският физиолог проф. Робърт Едуардс е на 85 години.

Лауреатите на Нобеловата награда за медицина или физиология се определят от Кралския Каролински медикохирургичен институт в Стокхолм и се връчват от краля на Швеция на церемония в Стокхолмската концертна зала.

Нобеловата награда, която се присъжда от 1901 г., тази година е на стойност 10 милиона  шведски  крони или 1,5  милиона долара. Сред по-известните учени, получили Нобеловата награда за медицина или физиология, са Иван П. Павлов /Русия/ /1904/,
Роберт Кох /Германия/ /1905/, Александър Флеминг /Великобритания/ /1945/, Джордж Бидъл /САЩ/, Едуард Тейтъм /САЩ/ и Джошуа Ледърбърг /САЩ/ /1958/, съобщи БТА.

Миналата година Нобеловата награда за медицина или физиология беше присъдена на  австралийско-американската изследователка Елизабет Блекбърн, както и Карол Грейдър и Джак Сзостак от САЩ за откритието как хромозомите са защитени от теломери и ензима теломераза. Откритието има приложение в лечението на рака и изясняване на процесите на стареенето. Учените са решили основен проблем в биологията - как хромозомите могат да се копират напълно при клетъчното деление и как се защитават от израждане.

Наградата за медицина по традиция всяка година се връчва първа. Наградите за постижения в науката, литературата и мира са раздадени за първи път през 1901 г. в съответствие с волята на изобретателя на динамита и бизнесмен Алфред Нобел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...