"Турски поток" все повече започва да прилича на "Южен поток", пише руският вестник "Коммерсант". На фона на съмненията на потенциалните европейски съюзници на Русия относно перспективите на "Турски поток", "Газпром" вкарва в преговорите последния и най-ефективен инструмент – финансовия. Монополистът, който досега отказваше участие в строителството на наземния участък на газопровода, промени позицията си, предлагайки партньорство в инвестицията на Гърция. Именно по тази схема се планираше строителството и на предшественика на "Турски поток" – "Южен поток".
В петък след срещата на директора на "Газпром" Алексей Милер с министъра на енергетиката на Гърция Панайотис Лафазанис казовият концерн съобщи, че е готов да разгледа варианти на участие в строителството на продължението на газопровода "Турски поток" в Гърция при "взаимноизгодни условия". Стойността на строителството на участъка се оценява на 2 млрд. евро, пише iNews.
Досега "Газпром" говореше единствено за гаранции за транзит на газ по територията на страните-участници, което ще им позволи да привлекат кредитиране за изграждането на инфраструктурата. На свой ред Атина разчиташе да получи от Русия държавен кредит, а връщането му трябваше да става за сметка на транзита на руски газ. Москва не се съгласяваше на това и дори признаваше, че отделянето на такъв заем е технически трудно. Заместник министърът на финансите Сергей Строчак миналата седмица отбеляза, че ЕС ,като най-голям кредитор на Гърция, може да "заложи препятствия" на пътя на привличането на финансиране от други източници.
Засега не се уточнява каква част от финансирането може да поеме "Газпром".