"Газпром" са готови е да преразгледат цената на природния газ за България, защото и те са наясно, че цената за българските потребители е висока, но това трябва да стане като комплексна изгода и за двете страни. Това заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов след пресконференция в КНСБ.
Синдикатите организираха днес среща с представители на работодателите, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), газовото дружество "Булгаргаз" и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Фокусът на разговорите беше увеличението на цената на природния газ от 1 април.
Гогов отказа да коментира каква би била изгодата за "Газпром", ако бъдат свалени цените. Какво ще им бъде отстъпено според него не зависи от българската компания. "Когато нещо не го знам, не мога да ви го кажа", заключи той.
"Булгаргаз" ще поиска увеличение на цената на природния газ
Ако курсът на долара спрямо лева се запази в съотношение 1,50:1 и цената за барел руски петрол остане 120 долара, от "Булгаргаз" ще поискат увеличение на цената на природния газ спрямо действащата цена за настоящото тримесечие. Това каза изпълнителният директор на компанията.
Според Гогов ако е било удовлетворено искането на "Булгаргаз" за увеличение около 25-26% на цената на природния газ за второто тримесечие (април-юни), то в следващите три тримесечия при равни други параметри - барел руски петрол около 120 долара и курс на долара около 1,50 спрямо лева, нямаше да има съществени изменения в цената.
Гогов подчерта, че ако се запазят тези параметри при всички положения дружеството ще предостави такъв разчет на ДКЕВР, че цената да покрива на 100% разходите му. В момента "Булгаргаз" не може да покрива задълженията си и при сегашните цени, и при предстоящото увеличение от 12,73%. Финансовата загуба, която ще претърпи дружеството за първото полугодие, е около 45 млн. лв, посочи Гогов.
Ако все пак се постигне договореност с "Газпром" за сваляне на доставната цена на природния газ с 10%, те няма да се отразят в сметките на хората, защото те вече са "изядени" от ДКЕВР, коментира Гогов.
Това, което "Булгаргаз" може да направи, е да предостави информация на ДКЕВР и тя да прецени дали ще има намаляване на цените на природния газ.
Поне 12% е увеличението на потреблението на газ у нас за 2011 г. в сравнение с 2010 г. или малко по-малко от 3 млрд. куб. м. за миналата година, каза Гогов.
Имаме предложения от 6-7 компании-концесионери за проучване и добив на газ в черноморския шелф и вътре в страната. Те ни предлагат не само да изкупуваме продукцията им като обществен доставчик и търговец на природен газ. "В процеса на разговорите възникна и въпросът за възможност активно да участваме в самото проучване и добив", допълни Гогов.
"В момента се готвим да внесем в БЕХ пътна карта, програма за развитие на дружеството за следващите пет години. В търговския портфейл на "Булгаргаз" присъстват отделни производители на природен газ от Русия, Каспийския регион, Близкия Изток и Северна Африка", уточни шефът на компанията.
Природният газ е много скъп за българските предприятия
Природният газ е много скъп за българските предприятия. Това рефлектира върху пазара на труда и увеличава безработицата. Това заяви заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) Валентин Николов на пресконференцията в КНСБ, предаде БТА.
В началото на днешната среща Николов говори за пречупване на тенденцията на постоянното увеличение на природния газ. По думите на Николов може да се направят няколко неща, за да се спре поскъпването на газа. "Какво може да направи Министреският съвет? Можем да дадем политическа подкрепа, да отидем в Русия с министъра на икономиката и да съдействаме при преговорите за намаляване на цената на газа. Второ - да ускорим местния добив на газ и трето - диверсификация на трасетата на вноса на газ", коментира Николов, цитиран от БГНЕС.
Според заместник-министъра, ако се погледнат договорите, сключени с руската компания "Газпром", увеличението на цената всъщност дори е малко.
"В петък ще направим работна група по Закона за енергетиката, за да можем да защитим българския бизнес", каза още Николов.
Заместник-министърът подчерта всичко направено за форсираното изграждането на връзките със съседни страни и припомни, че още през тази година ще има първа копка на газовата връзка с Румъния. Той допълни, че предстои изграждане на интерконектори и със Сърбия, Гърция и Турция.
Методиките за формиране на цената на газа не могат да ѝ повлият в краткосрочен план
С новия закон за енергетиката се дава още по-голяма свобода на действие на ДКЕВР, има методики за формиране цените на газа, но в краткосрочен план не са много инструментите ни за въздействие върху цената на газа, посочи още заместник-министърът.
Настояваме цената на газа поне частично да се откачи от цената на петрола, допълни го Константин Стаменов, председател на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Ако цената на енергията в България се повиши, страната ни ще загуби конкурентното си предимство
"Повишената електроенергия и природен газ намаляват досегашните предимства на българските консуматори спрямо Европейския съюз". Това каза анализаторът от Елана Трейдинг Цветослав Цачев, коментирайки данни по темата, публикувани в блога на компанията. Повишаването на цените ще има осезаем ефект върху печалбите на българските предприятия.
За българската икономика е дори по-важно как ще се променят конкурентните й предимства при ръст на цените на електричеството и природния газ, се казва в блога на инвестиционния посредник. Данните за ЕС поставят индустрията ни в по-добра среда спрямо голяма част от страните и по двата показателя.
България има най-евтината енергия за индустриалните потребители в ЕС, с около 35% по-ниска от средното. При повишение от 20% това ще се промени и вече четири страни ще имат по-ниски цени. Предимството на родния пазар на електричество ще е с около 24% спрямо средното за ЕС.
Сравнението с цените на природния газ показва по-малко предимство за българските консуматори на суровината. Цената в момента е с около 25% по-ниска спрямо средното за ЕС, а при очаквано повишение от 13% това предимство намалява на 15%. Разликата ще се усети от компаниите, за които природният газ е основна суровина и разход при производството, каквато е торовата индустрия. Същото се отнася и за компаниите с високо потребление на електричество, например за електролиза. За останалите сектори това е поредният енергиен скок след поскъпването на горивата.
Отчитайки факта, че става дума за милиарди лева годишен оборот, повишаването на цените ще окаже осезаем ефект върху печалбите на българските предприятия. Корпоративните потребители ще имат още по-голям стимул за инвестиции в енергийна ефективност. Но пък краткосрочният ефект основно ще бъде в оптимизиране на разходите.