"Глобул" и "М-тел" се обявиха против вливането на "Вивател" в БТК

24.09.2008 | 18:16
по статията работи: Петър Чернев
Държавата наложи вето на преобразуването
"Глобул" и "М-тел" се обявиха против вливането на "Вивател" в БТК

Вчера акционерите на БТК одобриха вливането на "Вивател" в телекомуникационната компания. Това решение предизвика днес реакция от страна на първите два мобилни оператора у нас - "Глобул" и "М-тел".

Сливането между БТК и "Вивател" е в противоречие с правилата на Европейския съюз и в разрез с европейските практики. То не се извършва в интерес на крайните потребители и развитието на пазара като цяло. Това посочват от "Глобул" във връзка с одобреното вчера сливане между БТК и "Вивател". Според комуникационната компания вчерашното решение ще доведе до създаването на нов тип оператор, който неминуемо ще се възползва от монополното положение на БТК във всички видове услуги, без мобилните, за сметка на свободната конкуренция.

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) се ангажира по-силно с добре развития и конкурентен пазар на мобилни услуги в България. Това се случва за сметка на пазара на фиксирани телефонни услуги и широколентов достъп до Интернет, на които все още БТК е фактически монополист, отбелязват още от втория мобилен оператор у нас.

Освен това, без фактически да са настъпили съществени промени на пазара, регулаторния орган предприема действия, които по същество представляват отмяна на важна и стабилна договореност между самия регулатор и операторите за постепенното намаляване на цените за терминиране на трафик от фиксирани към мобилни мрежи.

"Напомняме, че тази договореност беше приета преди само девет месеца и толкова скорошното й пренебрегване очевидно създава несигурност. Нещо повече, предложените проекти на анализи на мобилния и фиксиран пазар, в които се съдържат и променените графици, предпоставят очевиден дисбаланс и антиконкурентна среда изцяло в полза на БТК като предвиждат, от една страна, по-лека регулаторна рамка за мобилния оператор на БТК, и, от друга страна, еднакви мерки за БТК като фиксиран оператор с останалите алтернативни оператори на фиксирания пазар, независимо от незначителния им общ пазарен дял", посочват в заключение от "Глобул".

Компанията-собственик на "М-тел" Mobikom Austria Group е внесъл нота в Европейската комисия, в която изразява своята загриженост относно бъдещото развитие на българския телекомуникационен пазар. Нотата е в резултат на редица нарушения на правилата за равнопоставеност, прозрачност и предвидимост както от страна на КРС, така и от страна на БТК, посочват от първия мобилен оператор у нас.

В нотата се описва ситуацията на мобилния и фиксирания пазари в България, основните характеристики на двата пазара, липсата на баланс при регулацията им и се изказват опасения относно подкрепа на търговската политика на БТК, което компрометира обективността на регулаторните оценки и решения.

Държавата наложи вето върху обособяването на едно или повече търговски дружества, собственост на "БТК" ЕАД и прехвърлянето на от БТК на недвижима собственост на обща пазарна стойност в размер до 281 566 451 евро чрез непарични вноски в капитала на новоучредените еднолични търговски дружества. Това каза министърът на транспорта Петър Мутафчиев, цитиран от Агенция "Фокус". Ръководеното от него министерство има включена една преференциална акция от втори клас (известна като "златна акция"). Посредством нея представителят на държавата е гласувал "против".

Държавата притежава 121 134 броя обикновени безименни акции и една преференциална поименна безлична с правото на глас акция с номинална стойност от един лев. Мотивите за гласуването „против” са недостатъчната обоснованост на целесъобразността на разпореждането с недвижми имоти на висока стойност, включително и такива, находящи се в централните части на столицата и големите градове в страната, стопанисването и управлението на които е от съществен интерес за финансовото състояние на дружеството, както и очевидната липса на коректност по отношение на броя, вида и предмета на дейността на новоучредените дружества и съответно на подробна обосновка на целесъобразността на учредяването и съществуването им.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....