"Гръбнакът получава парите, ребрата чакат", смята депутат

22.02.2010 | 10:22
по статията работи:
Болници в Хасковско правят символичен протест
"Гръбнакът получава парите, ребрата чакат", смята депутат
Болници взели 50% от сумата за извършените медицински дейности

"Държавните и общинските болници са основополагащият стълб, т.е. -гръбнака, а частните - ребрата на здравеопазването". Така образно зам.-председателят на парламента и шеф на здравната комисия д-р Лъчезар Иванов обясни на вчерашната среща с Асоциацията на частните лечебни заведения в България (АЧЛЗБ) защо някои болници са получили 80-100% от парите си за декември, а други не.

„Някои от нас са взели само 50% от сумата за извършените медицински дейности", подчертаха членовете на АЧЛЗБ. Повечето от тях са били принудени да сключат първия тримесечен договор за тази година на делегиран бюджет, който е едва 20% от реалната стойност на извършеното през изминалите месеци.

"Защо се получава така? „Здравната каса казва за януари, февруари и март ти даваме бюджет 250 000 лева, като в него влизат и неизплатените пари за ноември и декември, общо около 150 000 лева", обясни собственик на частна болница.

„За трите месеца бюджетът става общо 100 000 лева, или 33 000 лева на месец. А ние реално извършваме дейност за около 160 - 170 000 лева на месец", изчислява още лекарят.

"Не е ясно по какви правила някои от държавните, както и единици от частните болници, са сключили договори за 90-100% остойностени бюджети, а други - за 20%. Както и да го погледнем това е субективно отношение и дискриминация, а не пазарна икономика", заявяват участниците в дискусията

„С преведените пари не можем да се разплатим нито с доставчиците на консумативи, нито да обслужваме банковите кредити, не можем да внесем дори и социалните осигуровки на медицинския персонал, за което държавата съответно ни санкционира, да не го говорим за заплатите", обясняват засегнатите.

„Паниката в здравеопазването се поражда от хора, на които им харесва статуквото, източват болниците и вземат тлъсти комисионни от всеки един договор, а зад тях застават БСП и ДПС", заяви още Лъчезар Иванов.

„Не е ясна методиката, по която здравното министерство и Касата ще проверяват лечебните заведения, за да уточнят кои дейности да се финансират. Двете институции още нямат необходимата организация и капацитет, за да се справят с тази задача, което ще доведе до луфт от няколко месеца", изрази опасения председателят на Асоциацията д-р Пенко Пенков. Той допълни, че „досега практиката беше да се проверява при свършен факт, по документи, а ние настояваме одитите да се правят в реално време."

Декларация в подкрепа на здравната реформа

След срещата АЧЛЗБ излезе с декларация до всички държавни органи в здравеопазването и медиите, с която подкрепя решимостта на правителството за провеждане на реформа в здравеопазването.

От Асоциацията настояват да се спази обещаният срок от 1 месец за приключване проверките на здравните заведения по реално извършените от тях медицински дейности и съответното им заплащане от НЗОК.

С цел да се избегне конфликтът на интереси собствеността на държавните лечебни заведения да бъде изведена от Министерството на здравеопазването и прехвърлена за управление и стопанисване към други държавни структури, поискаха още собствениците на частни лечебници. Според тях като принципал МЗ се превръща в некоректен арбитър при разпределянето на обществените средства.

От Асоциацията настояват равнопоставеността на лечебните заведения да бъде спазена по отношение на финансиране, лицензиране, акредитация, достъп до европейските програми за финансиране.

Членовете на АЧЛЗБ имат 110 болници от общо 420 в страната, което прави близо 30 процента. Затова, те декларират искането си да участват при формиране на проектозаконите и в частност при определяне на регионалните здравни карти, както и при изработването на методологията за остойностяване на медицинските дейности.

Символични протести

С лентички и баджове с надпис "Да защитим нашата болница" от днес лекарите в трите общински болници в Димитровград, Харманли и Свиленград протестират символично.

"Няма да прекъсваме работа", съобщи за Haskovo.info управителят на МБАЛ Харманли д-р Динчо Генчев, който е и председател на лекарската колегия в областта. Символичният протест ще продължи до 7 април. Ако до тогава исканията на лекарите не бъдат удовлетворени ще се премине към ефективни действия.

"Готови сме за национален протест, по места ще се организират митинги и ще блокираме пътища", закани се д-р Генев.

Припомняме ви, че исканията на лекарите от общинските и частните болници в страната са бюджетът за 2010 година да бъде върнат поне в рамките на миналогодишния, да има равнопоставеност на всички болници пред НЗОК, да отпадне изискването за наличието на двама специалисти, за да може болницата да обслужва една клинична пътека. Те настояват също да отпаднат делигираните бюджети, тъй като в болниците не може да има плановост.

Медиците искат още да бъде дадена възможност на всички болници да кандидатстват по европейски програми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...