60,5% от участвалите в днешния Национален референдум българи са гласували с "Да".
39,5 на сто - с "Не".
Това сочат резултатите от екзит пол на социологическата агенция "Алфа рисърч" към 18:00 часа, съобщени в ефира на БНТ.
Според агенцията към същия час избирателната активност в страната е била 20,3%.
"Въпросът е референдума беше зададен лошо", коментира шефката на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. Хората не разбраха за какво точно трябваше да гласуваме - за изграждане на атомната централа в Белене или за нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". тя обясни още, че въпросът сам по себе си е съдържал два отделни теми: 1) Дали по принцип страната да развива ядрената енергетика и 2) По какъв начин.
Димитрова представи извадка от изследването на агенцията, според която всъщност "Да"-то и "Не"-то в гласуването са разпределени по особено интересен начин.
Оказва се, че 55% от гласувалите за дали своя вот за изграждане на АЕЦ "Белене". 20% са гласували за нови реактори в "Козлодуй". 25% са изразили позицията си против построяването на каквито и да е нови ядрени мощности в страната.
Според данни на друга социологическа агенция - "Галъп", 60,3% са отговорили с "Да" на въпроса, а 39,7% - са "не", информира БНР. Според "Галъп" избирателната активност е била 19,5%.
Допитването днес беше посветено на развитието на ядрената енергетика в страната. Въпросът е него беше: "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Възможните отговори бяха "Да" или "Не", като за да е валидна дадена бюлетина, в нея трябваше да бъде отбелязана само една от възможностите.
За да бъдат задължителни за изпълнение резултатите от референдума, е необходимо да са изпълнени две условия – в него да са участвали толкова хора, колкото на последните парламентарни избори, и един от двата отговора да е получил повече от половината гласове.
Във вота през 2009 година гласуваха 4 345 450 души, или малко над 60% от имащите право на глас. Сега 6 949 120 души бяха вписани в избирателните списъци и можеха да гласуват в над 11-те хиляди секции в страната.
В случай, че участвалите са по-малко от тези през 2009 г., което очевидно ще е така, е необходимо избирателната активност да е над 20%, за да може въпросът за ядрените мощности да влезе за разглеждане в Народното събрание.
*Последна актуализация: 19:40 часа
Политическите коментари след днешния референдум може да прочетете в iNews.bg.