„Искаме повече пари и по-ниски цени” става все по-настоятелен рефрен в Европа

10.04.2008 | 15:47
по статията работи: econ.bg
Цените на основните продукти, като горивото и хранителните стоки, растат, а напрежението на ипотечните пазари се увеличава, което предизвиква напрежение между профсъюзите и управляващите в много европейски държави
„Искаме повече пари и по-ниски цени” става все по-настоятелен рефрен в Европа


Инфлацията в Европа, която уж беше овладяна и "поставена под похлупак" само преди 18 месеца, продължава да нанася тежки удари на средната класа и обикновените работници, коментира EUbusiness.com.

Цените на основните продукти, като горивото и хранителните стоки, растат, а напрежението на ипотечните пазари се увеличава, което предизвиква напрежение между профсъюзите и управляващите в много европейски държави. В резултат на това вълна от стачки и протести заля през последните месеци както „Нова” Европа (Румъния, Словения), така и по-богатата част на Стария континент (Франция, Италия, Германия).

Утежнената ситуация вече е факт – инфлацията в еврозоната през март достигна 3.5%, което е най-високото й ниво от учредяването на валутния съюз на ЕС. От друга страна средната заплата се е повишила само с 2% и това предопределя сериозния негативен ефект върху европейците.

„Цената на хранителните продукти се повиши дотолкова, че дори и тези, които нямат проблем с парите, вече забелязват промяната”, каза жена в Милано по време на т.нар. „паста протести” в Милано в края на миналата година. Тези думи обрисуват много точно какво ще се превърне в решаващия фактор по време на европейските избори – покупателната способност на средностатистическия европеец.

Във Франция Никола Саркози дойде на власт в началото на миналата година под мотото „кандидат на покупателната сила”. Сега конфликтите раздират както публичния, така и частния сектор. Сред пострадалите от стачки компании са PSA Peugeot Citroen, L’Oreal, Safran, LCL, Air France и BNP Paribas. И това без да броим секторите, в които не е имало стачки, като търговците на едро. Хората там често носят вкъщи по-малко от 1000 евро месечно.

В Германия традиционният „социален консенсус” също е нарушен. Стачки имаше в обществения сектор, промишления сектор и железопътния сектор. Съгласно скорошно проучване 43% от германците искат 10% увеличение на заплатата си. Повече от 15% от работещите в страната получават под 7.5 евро на час, а заплатите в частния сектор за последната година са се увеличили само с 2%.

В Южна Европа ситуацията не е по-добра. И в Испания, и в Италия току що завършилите образованието си млади хора получават не повече от 1000 евро на месец и са принудени да живеят с родителите си, тъй като не могат да си позволят собствено жилище. В Източна Европа негативният ефект от растящата инфлация изби в стачката на работниците в завода на Dacia в Румъния.

Засега президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише не смята да променя политиката на задържане на нивото на основната лихва, въпреки че дори и МВФ призова тя да бъде намалена, за да се стимулира растежа. Трише обосновава решението на ЕЦБ със ситуацията от 70-те години на миналия век, когато рязкото увеличение на заплатите поради скока на цената на петрола доведе до шоков скок на инфлацията. „Ако не се поучим от миналото, няма как да изградим бъдещето”, каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...