*Информацията е актуализирана в 17:20 часа
Целият процес при вземането на проби и изследване на контролните проби от Националната ветеринарномидицинска служба за наличие на соя в кренвиршите на "Кен", е изцяло компрометиран. Това заяви на пресконференция днес Светозар Игнатов, маркетингов директор на предприятието, цитиран от БТА.
Пресконференцията беше по повод изнесената на 13-ти октомври т.г. от земеделския министър Мирослав Найденов на извънреден брифинг информация, че ветеринари са открили съдържание на соя в месните продукти със стандарт "Стара планина" на четири фирми (карначе на фирма "Сами -М", колбас "Майстор Цвятко" на фирма "Лалов и Вачев" ЕООД, кебапче на "Унимес" АД - Монтана и кренвирши на "Кен").
От фирмата обявиха, че използваният за изследване метод е "невалиден за техните продукти" и е подвел недопустимо държавните институции. Освен това актът за вземане на проби бил видимо поправян. От раздадените ксерокопия на документа се вижда, че първоначалният надпис посочва продукт - кренвирши "хот-дог" с грамаж 260 гр. Върху това е положен втори подпис с марката "Стара планина", а грамажът е поправен от 260 на 360 грама. По този повод от фирмата обявиха, че "Кен" не разполага с разфасовка на кренвиршите "Стара планина" с грамаж - 260 или 360, а само такъв от 320 грама.
От "Кен" изразиха недоумение, че им е бил отказан достъп до част от контролните проби, които бяха изпратени за анализ в Германия. Аргументът бил, че липсва достатъчно количество. Въпреки това "Кен" е организирала собствена независима експертиза от същата партида кренвирши в друга германска лаборатория, резултатите от която се очакват до края на седмицата.
На въпрос защо според тях е злепоставено името им, от "Кен" казаха, че обсъждат различни хипотези - от умишленост до липса на адекватни процедура и метод на контрола. Според търговския мениджър на предприятието Елица Маржио, ставало дума по-скоро за използване на метод, който не е валиден за техните продукти.
Адвокатите на "Кен" обмисляли евентуални правни процедури, с които да защитят интересите на фирмата, стана ясно още на брифинга.
Светозар Игнатов беше категоричен, че изнесената информация не е повлияла на продажбата на основните продукти с марката "Кен", дори напротив от фирмата очакват засилване на интереса към тях. Продуктите със стандарта "Стара планина" заемали 5 процента от пазарния дял.
Във връзка с изявлението на "Кен", от Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) разпространиха позицията си до медиите.
Пробата от кренвиршите „Стара планина", производство на фирма „Кен" АД, е взета на случаен принцип от супермаркет в София от двама ветеринарни инспектори от дирекция „Столичен ветеринарно-санитарен контрол" на НВМС - официалния ветеринарен лекар д-р Мариана Сидерова и младши инспектор д-р Силвия Каменова, чиито име, подпис и щемпел стоят върху акта за взимане на проби. Пробата е взета в присъствието на управителя на супемаркета, зам.-управителя на супермаркета и отговорника на щанд „Месни продукти". Зам.-управителят също е подписал акта за вземане на проба. Копие от акта остава в търговския обект. По партидния номер може да се направи проследяемост на взетите проби от магазина до предприятието, в което е произведен продуктът. Това е доказателство, че пробите са взети коректно и не може да съществува съмнение за подмяна, заявяват от НВМС.
НВМС е спазила напълно изискванията на Наредба 22 от 13 октомври 2003 г. за условията и реда за вземане на проби от храни. При създалата се ситуация запазените контролни проби от четирите положително реагирали за соя продукти по заповед на генералния директор на НВМС са изпратени за изпитване в държавна акредитирана лаборатория в Германия на 15 октомври 2010 г. (петък). Контролните проби са изпратени с всички необходими протоколи. За изследване са предоставени кренвиршите от същата опаковка, в която е бил и продуктът, в който е установено наличието на соя.
Още на 14 октомври 2010 г. на проведената среща с представителите на месопреработвателните фирми и Асоциацията на месопреработвателите в България, Националната ветеринарномедицинска служба е предоставила поисканите от АМБ документи - копие от актовете за вземане на пробите, копия от протоколите от извършените изпитвания, както и информация за метода, по който са извършени анализите. Искането за оригиналните документи и др. е постъпило в НВМС вчера (на 18 октомври) и в момента се подготвят документите за изпращане, допълват от НВМС.
В позицията се казва още, че становището на Референтния център по безопасност на хранителните продукти от животински произход относно прилагането на Метода за доказване присъствието на соево брашно в месо и месни продукти е, че при апробацията му в лабораторията са били извършени опити с термично обработени месни продукти и със суровини, които са доказали, че методът е напълно приложим и за двата вида продукти, заявяват от НВМС.
Междувременно по време на дискусията за бъдещето на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз в Пловдив животновъдните организации предложиха при производството на продуктите по стандарта "Стара планина" да се допуска само българска суровина, за да се защити нашия производител. Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов подчерта обаче, че това не е допустимо в рамките на принципите на ОСП, доколкото би се приело като протекционистка политика.
Същевременно министърът подчерта в отговор на журналистически въпроси относно казуса от последната седмица с открита соя в колбаси от стандарт „Стара планина", че няма колебания по отношение прилагането на правилата. Щом е изрично записано в стандарта, че не може да се влага соя, значи всяко открито количество е нарушение на правилата, независимо как е попаднало там. Така че не са допустими хипотезите, предлагани в момента за оправдание на откритите количества, потвърди министър Найденов.