Независимо че България демонстративно и в рязка форма се отказа от два големи съвместни проекта с Русия - за изграждането на петролопровод "Бургас-Александруполис" и АЕЦ "Белене", тя успя да получи специални условия за доставка на руски газ, пише днес руският вестник "Коммерсанть".
"Газпром" ще предостави на България отстъпка в цената на газа - 11,1 на сто тази година, а може освен това да елиминира и посредниците при доставките за страната. В замяна България гарантира, че ще подкрепи газопровода "Южен поток". Това се посочва изданието в коментар за преговорите на българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев с президента на руския "Газпром" Алексей Милер тези дни в Москва.
Всекидневникът се позовава на "изявления на българската страна, че има твърди договорености с "Газпром", но според негов източник, запознат с преговорите, "едва тепърва предстои" да се разработи дългосрочен договор от 2013 г. нататък, а също и да бъде изчислена самата отстъпка, обещана на България. По данни на източника, отстъпката ще се пресмята не въз основа на миналогодишните доставки, а на база на средната цена при доставките на руски газ от април до декември т. г. "и чак тогава ще бъде предоставена на България със задна дата".
Не се знае дали от схемата ще изчезнат посредниците - "Овергаз" и "Винтергаз", чийто съсобственик е германското дружество Wintershall. Вече от години се говори, че трябва те да бъдат изключени, но досега това не е станало. Договорът и с двете фирми изтича тази година, отбелязва БТА.
България постигна отстъпки от "Газпром" сравнително лесно и тук няма нищо чудно - за концерна няма смисъл да се кара с държава, от която зависи осъществяването на "Южен поток", по-лесно е да й предостави стандартната за Европа отстъпка от 10-11 на сто, коментира експерт на руската финансова групировка "ИФД-Капитал". Освен това България ще може да печели от транзитни такси, щом газопроводът влезе в строя, добавя аналитикът.
При това България съвсем не смята да контактува единствено с "Газпром", изтъква негов колега от инвестиционната къща "Тройка диалог". София проявява активен интерес и към проекти, свързани с втечнен природен газ от Средиземно море, и към възможността да внася газ от азербайджански находища през Турция.
"Газпром" се стреми на всяка цена да стартира проекта "Южен поток", като започне строежа още през декември, подчертава друг руски вестник - "Московские новости". Отстъпки в цената и смекчаване на други търговски условия за доставка на руски газ вече получиха италианската компания Eni, френската GDF Suez и германската Wintershall, които участват в проектирането на морската отсечка от тръбопровода. Както и Анкара, получила съществен отбив от ценатасрещу разрешение за прокарване на тръбата в турския сектор от Черно море.
България, където тръбата ще излиза от морето, е ключов партньор в проекта и реши също да се възползва от тази възможност. Но не толкова заради намаление в цената от 50 долара, колкото с цел да спечели време. "Газпром" склони на нови жертви и автоматично удължи за България всички договори за доставка на газ до края на 2012 г., въпреки че бяха изтекли в края на 2011 г. Това осигурява на София време, за да договори доставки от Азербайджан и да понижи дела на руския газ в своя баланс.