"Конрад Аденауер": Медийната среда на Балканите се подобрява само формално

25.04.2018 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Според изследване на Медийната програма за Югоизточна Европа, представено през ноември 2017 г., само 10% от българите считат медиите за независими, 67% смятат, че са зависими, а 24% от запитаните не могат да дадат отговор
"Конрад Аденауер": Медийната среда на Балканите се подобрява само формално
Снимка: под лиценза на creative commons

Повечето балкански страни се подобряват само формално, като основните проблеми за свободата на словото остават прозрачността и независимостта на медиите. Това е заключението на Фондация "Конрад Аденауер" по повод разпространеният в сряда доклад на организацията "Репортери без граници" (РБГ) с Индекс за свободата на медиите по света.

"Свободата на словото бележи формално напредък в седем държави в Югоизточна Европа. В три от тях се наблюдава влошаване на ситуацията. (...) Румъния, Босна и Херцеговина и Хърватия са най-добре оценени от РБГ с места респективно 44, 62 и 69 от 180 страни в целия свят. Македония и България разменят своите позиции (109-то и 111-то място) и отново са на най-задна позиция в региона."

От Медийна програма Югоизточна Европа на фондацията коментират, че "точната подредба (в класацията) зависи от много фактори. Сред някои от тях са медийното разнообразие и независимост на медиите, журналистическата среда на работа и самоцензурата, правовата рамка, които РБГ взимат под внимание. Държавите могат да се позиционират по-добре, ако други страни в сравнение се подобрят или влошат. По този начин например Албания и Босна и Херцеговина показват минимално подобрение в класацията, въпреки че на практика там не се наблюдава особен напредък.

Като посочват, че в рамките на Европейския съюз (ЕС) България заема най-лоша позиция (слиза от 109-то на 111-то място) от "Конрад Аденауер" оценяват, че "причините за тази негативна тенденция се коренят в лошата работна среда и недостатъчната прозрачност на медиите. Това в последствие води и до намаляване на доверието в медиите".

Според изследване на Медийната програма за Югоизточна Европа, представено през ноември 2017 г., само 10% от българите считат медиите за независими, 67% смятат, че са зависими, а 24% от запитаните не могат да дадат отговор. От друга страна, в съседна Румъния, която също е членка на ЕС, свободата на словото е оценена най-добре от цяла Югоизточна Европа. Според експерти масивните граждански протести срещу корупцията в страната са довели и до подобрение на медийната среда.

Сърбия е държавата не само в региона, но и сред всички анализирани страни, която според ранглистата показва най-голямо влошаване. В Европа само Малта и Чехия са паднали с повече места надолу в класацията. Тази негативна тенденция е последствие от недостатъчната независимост и прозрачност на медиите в Сърбия.

Според ранглистата на РБГ най-голям напредък са направили Хърватска и Косово, което се е подобрило с четири места и е достигнало своя най-добър резултат от 2010 г. насам. За тази положителна тенденция е допринесло развитието на медийното разнообразие в страната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...