Данни за потребителските разходи в САЩ, публикувани в петък, показват нарастване на крайното потребление през ноември, предаде Reuters. Бяха публикувани и данни за инфлацията, измерена посредством индекса на потребителските цени, които сочат, че цените благата са поскъпнали. Основен двигател на поскъпването са услугите, като общото покачване на индекса на потребителските цени, който не включва продажбите на автомобили, достигна 0,6% през ноември спрямо 0,2% месец по-рано, показва публикуваната статистика на Министерството на търговията.
Статистиката за ноември показва, че е регистриран ръст на продажбите на дребно от едва 0,2% на месечна база, въпреки че този растеж е покачване от 0,1 процентен пункт спрямо подобряването на индикатора месец по-рано. Причината е спадът на автомобилните продажби в страната, които намаляват с 0,4% в сравнение с месец по-рано.
Потребителските разходи, които съставят две трети от брутния вътрешен продукт на САЩ, изненадващо спаднаха през септември и октомври, въпреки подобряването на състоянието на пазара на труда в САЩ, което доведе до повишаване на приходите на домакинствата в страната.
Данни, публикувани от Министерството на труда на САЩ, показват, че индексът на производствените цени също е регистрирал покачване през ноември. Те сочат, че през ноември той е нараснал с 0,3% спрямо спад от 0,4% през октомври. Въпреки покачването си през ноември обаче индексът на производствените цени регистрира спад от 1,1% на годишна база през ноември и от 1,6% през октомври.
Оптимистичните данни за потреблението през предпоследния месец на годината може да доведат до увеличаване на прогнозата за ръста на брутния вътрешен продукт на САЩ. Освен това положителната статистика почти сигурно ще се използва като аргумент за увеличаване на лихвените проценти от Федералния резерв на страната, чиито управителен борд ще се срещне на 15-16 декември. Все повече икономисти са на мнение, че централната банка ще увеличи лихвите на последната си среща за годината, дори въпреки ниското покачване на индекса на потребителските цени. Лихвените проценти в страната не са увеличавани от 2006 г. Те бяха свалени по време на мандата на Бен Бернанке като председател на Фед като част от пакета от мерки за борба с Голяма рецесия от 2007/08 г., въпреки че според мнозина икономисти мярката създаде още по-големи балони от имотния балон, който се взриви при разразяването на рецесията.