Повишена активност от страна на клиентите и нови намаления на лихвите по жилищни кредити. Това отчитат от консултантската компания "Кредит Център" в анализа си за месец февруари.
Въпреки че е най-краткия месец в годината, февруари бе записан в статистиката с ръст на усвоените ипотечни кредити. Повишението спрямо януари е 9%. Тенденцията е резултат от активното предлагане на нови кредитни продукти и доброто медийно представяне на новите предложения за жилищно кредитиране. По-голям е и броят на запитванията, но част от потребителите все още проявяват плахост и предпочитат по-малки суми и по-кратки срокове.
През втория месец се увеличи броят на активните предложния от страна на банките. Лихвите продължиха да падат, като започват да доближават нивата от преди кризата. Част от банковите институции върнаха официалното предварително одобрение за кредит, което помага на купувачите да определят правилно бюджета си за покупка на нов дом и да постигнат по-добри условия при преговорите с продавачите на имота. Това е особено важно в момент, когато и двете стани в процеса са несигурни в бъдещето развитие на пазара, отчита консултантът.
Друго предимство на пазара са по-бързите процедури по разглеждане на документация и повишената гъвкавост при оценка на кандидатите и тяхното одобрение. Това помага особено в случаите, когато купувача е успял да намери имот на изключително добра цена, но продавача очаква бързо плащане.
Средният размер на изтеглените ипотечни кредити за страната през февруари е 38 576 евро, което е с около 4 000 евро повече от средния размер за месец януари. Ръстът се дължи на повишената активност в различните ценови сегменти на пазара.
Съотношението евро/лева е 92 на 8 в полза на еврото.
Средният размер на изтеглените в София ипотечни кредити нараства, макар и малко и е в размер на близо 47 000 за месеца. Във Варна обаче ръстът е значителен в сравнение с предходния месец - през януари той е бил по-малко от 35 000, докато през последния месец средният размер на ипотечните кредити е бил малко над 38 000.
Най-активната група кредитополучатели през месеца продължава да бъде тази на хората между 26 и 35 години. Техният процент е нараснал с повече от 10 и сега младите представляват повече от половината активни кредитополучатели. Следват ги хората между 36 и 45 години, а кредитополучтелите над 45 години са били по-пасивни през периода и представляват около 12.5% от всички, докато през януари тези потребители на ипотечни кредити за били над 20% от всички.
Най-голям дял продължават да заемат кредитите между 10 и 30 хиляди евро и през втория месец от 2010 година. Това показва, че въпреки либерализираната политика на отпускане на кредити, потребителите все още избягват рисковете на големите кредити. През месеца обаче ставаме свидетели на изтеглени ипотечни кредити над 90 000 - недвусмислен знак на събуждане на пазара.
Срок между 10 и 15 години продължава да бъде най-желаният срок за изплащане на ипотечен кредит (38.2%). Спрямо януари нараства и срокът между 16 и 20 години. Макар и потребители на кредити със срок над 30 години все още да липсват, тенденцията ясно показва удължаване на периода за изплащане. Кредитите, изтеглени за срок между 26 и 30 години са нараснали с около 5% спрямо януари, а най-краткосрочните кредити - тези до 10 години, бележат спад с около 8% спрямо предходния месец.
Процентът на финансиране се задържа със сходни показатели, както и през последните няколко месеца. Близо 37% от кредитополучателите покриват между 50 и 60% от разходите си с кредит.