След като в разгара на лятото т.нар. „лоши кредити“ в Гърция отчетоха увеличение заради наложения в страната контрол на капиталите в края на юни, през август техният размер е започнал да намалява, пише „Катимерини“.
Нередовните заеми, които не се обслужват повече от 90 дни, са възлизали на 40,8% от общия размер на всички кредити в края на първото тримесечие на годината. Според данните обаче заради наложената банкова ваканция в южната ни съседка и ограниченията върху движението на капитали те са нараснали значително с повече от 5 на сто.
От края на юни и през юли само около 15% от кредитополучателите, които по принцип обслужват нормално задълженията си, са внасяли редовно задълженията си към финансовите институции в Гърция. През осмия месец на годината обаче 80 на сто от тях са започнали отново в срок да изплащат вноските по кредитите си, като експерти очакват тази тенденция да продължи и в бъдеще.
В началото на август експерти на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на Европейския стабилизационен механизъм започнаха проверка и оценка на най-големите гръцки банки. Това трябва да определи каква ще бъде степента на рекапитализация на финансовите институции, като това е сред изискванията на международните кредитори. Задачата е целият процес за повишаване на акционерния капитал на кредиторите в страната да приключи преди края на 2015 г.
Инспекторите на двете европейски институции са започнали прегледа на над 4000 досиета на корпоративни заеми и на 2000 ипотеки. Въз основа на него те ще направят оценка на кредитните портфейли на четирите системни банки в страната - Националната банка на Гърция, Alpha Bank, Piraeus Bank и Eurobank. Въпросните финансови институции имат участие и на пазара в България, както и в редица други балкански държави.