Магазините от веригата за технологично оборудване "Мултирама" прекратяват дейността си в България и затварят врати. Тази информация е публикувана на сайта на компанията преди около 2 седмици.
На страницата на “Мултирама България“ ООД, която е дъщерно дружество на гръцката компания Multirama SA, основана от милиардера Панос Германос, е посочен единствено телефон за рекламации на закупени продукти. Освен в София, "Мултирама" имаше магазини още в Пловдив, Бургас, Варна, Плевен, Русе и Хасково.
Каква е причината веригата, стъпила у нас през 2005 г., да се изтегли от страната ни така тихомълком и какво е финансовото ѝ състояние?
По тези въпроси Econ.bg разговаря с управителя на компанията за събиране на вземания "Кредитинс" Борислав Минев.
Неговата фирма е една от тези, които ще се опитат да съберат дългове на "Мултирама" към нейни доставчици и партньори.
Към момента около 27 млн. лв. са общите задължения на "Мултирама". Само към доставчиците на оборудване дължимата сума надвишава 7 млн. лв., заяви Минев.
Той коментира, че очаква до 4 месеца компанията да излезе в несъстоятелност. "Вече е подадена молба за откриване на производство по несъстоятелност от кредитор на веригата, като се очаква до 4 месеца съдът да обяви официалното си становище, обясни експертът.
Счетоводната експертиза трябва да излезе към януари следващата година, като впоследствие ще се търси отговорност от "Мултирама“ за увреждане на интереси, каза още Минев. Той допълни, че ако няма проблем, една процедура по несъстоятелност на фирма може да приключи за 6 месеца, но не се знае как впоследствие ще се развият нещата с работещата и у нас гръцка фирма.
До момента нямаме данни друга голяма верига да е изпаднала в невъзможност да погасява задълженията си, заяви още собственикът на "Кредитинс".
Загуби
"Мултирама“ работи на загуба от години, заяви Минев. Това се дължи отчасти на икономическата криза, но по думите му основният проблем, довел до неплатежоспособността на българският клон е, че гръцката компания-майка е спряла финансирането, което е влошило положението за "Мултирама България“. Немалко влияние е оказало и затруднената финансова обстановка в Гърция в момента.
Справка на Econ.bg в Търговския регистър показа, че компанията е на загуба през последните шест години – от 2006 г. до 2011 г., като през 2010 г. и 2011 г. отрицателният финансов резултат е съответно 4,039 млн. лв. и 3,839 млн. лв. Натрупаните краткосрочни задължения, включително търговски и други задължения и лихвоносни заеми, за миналата година са в размер на 24,099 млн. лв.
Пред Econ.bg от Адвокатска кантора "Атанасов и Иванов", които са пълномощник на „Мултирама България", отказаха коментар пo казуса като цяло и финансовото състояние на компанията. Техният мотив са етичните и професионалните съображения, свързани с тайната между клиент и адвокат.
Конкуренцията сред търговците на хардуер
"Малките фирми за хардуер изчезват все повече“, каза още Борислав Минев и обясни, че конкуренцията на пазара на хардуер в България намалява. В момента на пазара остават само големите търговски вериги, а малките търговци изчезват и не могат да издържат на конкуренцията на фона на кризата в момента.
По думите на Минев ситуацията в сектора е много тежка. "Пазарът на хардуер и електронни компоненти се управлява в условията на олигопол е зает от големите вериги и мобилните оператори", коментира още експертът.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!