„Перфектна буря“ заплашва световната икономика

07.01.2016 | 13:00
по статията работи: Десислава Маданска
Синхронизираното забавяне на най-големите развиващи се пазари може да бъде засилено от нови финансови сътресения
„Перфектна буря“ заплашва световната икономика
Снимка: Thinkstock/Guliver

През тази година световната икономика е заплашена от така наречената „перфектна буря“. Според експерти на Световната банка синхронизираното забавяне на най-големите развиващи се пазари може да бъде засилено от нови финансови сътресения.

Възможността икономиките на страните от групата BRICS - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, да се сблъскат едновременно с проблеми, би поставило пред риск шансовете за икономически подем в растежа през започналата година.

В доклада на финансовата институция се посочва, че въздействието може да бъде засилено от финансова криза като тази през 2013 г. в САЩ, когато Федералният резерв обяви намерението си да намали стимулите, които предоставя на американската икономика.

В своя доклад „Глобални икономически перспективи“ СБ констатира, че оживлението през 2015 г. не е успяло да достигне очакваните нива. Експертите подчертават, че това е пета поредна година, в която растежът изостава от прогнозите, правени от базираната във Вашингтон световна финансова институция, даваща заеми на най-бедните страни.

Днните на финансовата институция показват, че през миналата година растежът се е забавил до 2,4 процента спрямо 2,6 на сто през 2014 година. Според експертите по-силно представяне в развитите страни следва да доведе до ръст 2,9% през тази година.

"Рискове за влошаване доминират и са станали още по-центрирани върху нововъзникващите и развиващите се страни", гласи докладът.

Банката прогнозира, че рецесията в Бразилия и Русия ще достигне дъното през 2016 г., че Китай ще изпита само слабо забавяне на растежа от 6,9% до 6,7% и че Индия ще продължи да се развива с бързи темпове.

В доклада също така се казва, че повечето от най-големите нововъзникващи пазарни икономики се забавят, информира БГНЕС. Резки спадове в цените на стоките за широко потребление, унилата световна търговия, по-слабите капиталови потоци и валутният натиск се комбинираха миналата година, за да се образува "особено трудна външна среда за износителите на стоки", където е настъпило повечето от забавянето на растежа, отбелязват анализаторите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...