Председателят на еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер заяви, че гръцкият народ трябва да е наясно, че страната е изправена пред своя „последен шанс“.
След срещата си късно снощи (сряда, 22 август) с гръцкия министър-председател Андонис Самарас, Юнкер похвали гърците за техните досега „огромни усилия“ да намалят бюджетния си дефицит, пише „Би Би Си“.
Председателят на еврогрупата (финансовите министри от еврозната) обаче каза, че „приоритет номер едно“ е по-нататъшното заздравяване на публичните финанси на Гърция. Той добави, че Атина трябва да приложи икономически и структурни реформи. Те включват промени в пазара на труда, както и подновяване на приватизационните програми, които бяха обещани, но все още не са влезли в сила.
Самарас обеща, че в следващите няколко седмици Гърция ще финализира въвеждането на пакета от мерки, според който бюджетните разходи ще бъдат намалени с 11,5 млрд. евро. Гръцкият премиер обаче поиска удължаване с две години на срока за реалното прилагане на мерките.
Европейските лидери потвърдиха, че няма да вземат решения за предоставянето на нови средства за Гърция, докато международните кредитори не завършат прегледа на държавните финанси на страната. Това обаче не се очаква да стане преди септември тази година, пише „Файненшъл таймс“.
Коментарите на Жан-Клод Юнкер и германския канцлер Ангела Меркел имаха за цел да намалят подобни очаквания на фона на срещите на високо равнище с Андонис Самарас. След срещата си с Меркел в петък гръцкият премиер трябва да посети френския президент Франсоа Оланд в Париж в събота.
Главният въпрос на всички тези срещи е дали гръцките кредитори – Европейския съюз, Международният валутен фонд и Европейската централна банка, се готови да предоставят на Атина допълнителната финансова помощ, която да компенсира неуспехите на Атина в прилагането на условията по втория спасителен пакет от 130 млрд. евро.
Според европейските специалисти недостигът на финансови източници може да надвиши 20 млрд. евро. Точната сума ще стане ясна след проверката от страна на международните кредитори.
Същевременно в интервютата си за германски медии Самарас подчерта, че въпреки че Атина иска удължаване на срока за въвеждане на бюджетните икономии, държавата не моли за повече средства от кредиторите, пише агенция „Блумбърг“.
На това министърът на финансите на Германия Волфганг Шойбле отговори остро: „Даването на повече време не е решение на въпроса“. Шойбле предупреди, че повечето време може да означава „повече пари“. Според него европейската помощ за Гърция вече е „стигнала границата на това, което е икономически ефективно“.