135 са случаите със злоупотреба на евросредства, наблюдавани от прокуратурата през първото шестмесечие на годината, заяви Христо Манчев, зав.отдел "Международни програми" във Върховната касационна прокуратура (ВКС), цитиран от БГНЕС.
Внесените прокурорски актове за този период са 14, като за същия период през миналата година са били само 4. Шестима са осъдените за злоупотреби със средства от еврофондовете, съобщи още той.
Причината за нарасналия брой прокурорски актове и осъдени лица се дължи на добрата комуникация с медиите и на ползотворното сътрудничество между органите на прокуратурата и журналистите. Това е и една от причините резултатите в доклада на ЕК, който се очаква да бъде публикуван утре, да са толкова положителни за някои от звената на прокуратурата, подчерта говорителят на прокуратурата Николай Марков.
Те присъстваха на представянето на резултатите от проекта "Усвояване на опита на комуникационната мрежа на ОЛАФ и новите европейски модели за партньорство и съдействие със съдебната власт", който се реализира от "Клуб -Журналисти срещу корупцията" и в партньорство с Прокуратурата. Основната му цел е да подобри взаимодействието между Клуба и съдебната власт и да се запознаят всички участници с проекта с най-добрите европейски практики за сътрудничество между неправителствения сектор и съдебната власт.
В рамките на проекта са реализирани поредица от обучителни семинари и срещи и като резултат, ще бъдат предприети законодателни инициативи, които да дадат възможност резултатите от разследванията на ОЛАФ да могат да се използват като доказателства в съда, както и да бъде обсъдена възможността и необходимостта от създаването на специализирани съдилища и прокуратури за борба с организираната престъпност и злоупотреби с еврофондовете. Партньор по проекта са и специализирани служби от Италия, Германия, Чехия и Словакия.
Членът на комуникационната мрежа на ОЛАФ Волфганг Шмиц заяви, че в Германия продължава разследването за други случаи за злоупотреби с евросредства. През миналата година в Германия бяха осъдени двама души заподозрени заедно групата Николов-Стойков, че са осъществявали сложни схеми за източване на еврофондове. Шмиц подчерта, че в Германия не са имали никакви проблеми по този случай, тъй като са приложени всички мерки за да може да се свърши работата, но няма информация защо в България делото срещу Марио Николов и ще 8 души все още не е приключил.
"Клуб - Журналисти срещу корупцията" е разработил още един проект - "ОЛАФ с лице срещу гражданите на Европа", който е одобрен за финансиране от ОЛАФ.