"Ройтерс": България на бунт срещу енергийните навици на Русия

06.07.2010 | 12:00
по статията работи:
София изразява надежда, че при предстоящите разговори с руската страна ще бъдат постигнати по-добри условия, които да залегнат в нови споразумения за доставки на газ още тази година, коментира агенцията
"Ройтерс": България на бунт срещу енергийните навици на Русия

България планира да се пребори с енергийната си зависимост от Русия, като построи нов газопровод, който ще свързва страната със съседните й Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, информира "Ройтерс", позовавайки се на публикация в руското англоезично издание Moscow News.

В енергийната стратегия на България до 2020 г. се отбелязва, че зависимостта на страната за доставката газ, суров петрол и ядрено гориво е традиционно свързана с Руската федерация. В тази връзка София иска новият газопровод да е готов до 2013 г., което ще позволи на страната да получава синьо гориво от Азербайджан, както и евентуално от по-далечни дестинации като Алжир, Египет, Оман и Нигерия.

Правителството планира и построяването на АЕЦ "Белене", с мощност 2000 мегавата, като за целта се оглежда за западни инвеститори, въпреки сключените спогодби на предишното правителство с руската "Атомекпорт". В новата стратегия на България се откроява подкрепата на София за Южния енергиен коридор, зад който застава ЕС, който коридор включва газопровода "Набуко", но без последният да се конкурира с руския проект "Южен поток", който трябва да мине през страната.

Миналата седмица София нареди прокурорска проверка на договорите с "Газпром" за доставка на газ, сключени от предишното правителство, проверката бе провокирана от скок в цените на газа в страната.

София изразява надежда, че при предстоящите разговори с руската страна ще бъдат постигнати по-добри условия, които да залегнат в нови споразумения за доставки на газ още тази година.

Енергийната стратегия на България включва и разработването на слънчеви, вятърни и хидро електростанции, с идеята до 2020 г. страната да може да произвежда 13% от необходимата й електроенергия (при първоначално заложени 16%).

От стратегията не се огласяват детайли, но по всичко изглежда, че и след 2020 г. София ще остане енергиен износител, като 45% от произведената електроенергия ще идва от АЕЦ, 44% от ТЕЦ-ове, а 12% от алтернативни енергийни източници. Като цяло България планира през следващите 10 г. да вдигне с до 50% енергокапацитета си, влючително и чрез реновирането на остарели енергийни мощности и предприятия, съобщава БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....