Реализацията на "Южен поток" до голяма степен ще измести "Набуко"- за това е този огромен натиск през последните дни и седмици. Това заяви днес председателят на икономическата комисия и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров пред участниците в кръглата маса, посветена на енергийната стратегия на страната до 2020 г., предаде БГНЕС.
Най-обезпокоителното е, че в момента се водят преговори за значими проекти - "АЕЦ "Белене", "Южен поток" и новите доставки на газ, без да имаме одобрена стратегия. Това трябваше да стане, но по обратния ред - първо стратегия, после - преговори. Другият важен въпрос е свързан с ограничените ни финансови ресурси. Може ли за всички проекти да има средства? Отговорът е категорично "не", парите няма да стигнат, категоричен беше Димитров. Той добави, че средства за всички тези проекти няма, независимо че голяма част от тях ще бъдат реализирани със заемен капитал.
Ролята на енергийната стратегия е да решим в каква посока се движи България, с какви цели и при какви правила, обърна се Димитров към участниците. Значи - първо се подписва "Големият шлем" и след това сядаме да разсъждаваме за стратегия, представи той образно ситуацията. "Синият" лидер също така настоя проектите да бъдат разгледани поотделно, а не пакетно.
Партията на Иван Костов заподозря премиера Бойко Борисов в това, че е на път да започне реализация на енергийната програма на президента Георги Първанов. От ДСБ призоваха правителството да огласи споразуменията с руската страна, които бяха постигнати по време на българо-руските преговори в Евскиновград през почивните дни. Затова е била поискана и среща с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Заместник-председателят на партията Иван Иванов изрази и възможност при преговорите българското правителство да е отстъпило от позициите си за строежа на АЕЦ "Белене", предаде Dariknews.bg.
Ето какво каза още той:
"Защо беше тази спешност от страна на руското правителство? Защо в рамките на една седмица на два пъти двама високопоставени представители на правителството на Руската федерация посетиха България, за да проведат среднощни разговори, които да завършат в събота сутринта?
Има една ясна причина: че Русия изпитва нарастващи притеснения и страхове, че ще загуби монополното си влияние върху българската енергетика. Ние искаме да заявим, че сме силно притеснени, че в тези условия на засилващ се руски натиск проведените преговори и постигнатите договорености останаха в мъгла. Видяхме ясно обаче, че на следващия ден по време на пресконференцията министърът на енергетиката на Руската федерация Сергей Шматко и другите членове на руската делегация бяха видимо доволни и те го заявиха директно.
Какво България е отстъпила в тези преговори? Ние се опасяваме да не се стигне до положение Бойко Борисов със своята политика да започне да реализира енергийната програма на президента Георги Първанов.