"Таймс" призова учените да се обединят в защита на медиците в Либия

23.10.2006 | 19:04
по статията работи: econ.bg
Лондонският вестник разказва историята на петте български медицински сестри и палестинския лекар

 

Лондонският вeстник "Таймс" призовава водещите световни учени да се обединят, за да предотвратят "съдебното убийство" на палестинския лекар и петте български медицински сестри, обвинени в умишлено заразяване на либийски деца с вируса ХИВ.

През следващата седмица пет медицински сестри и един лекар ще застанат отново пред съда в Либия по обвинения в умишлено заразяване на деца с вируса ХИВ като част от западен заговор да се причинят страдания и смърт на страната, която полковник Кадафи обяви за "свободна от ХИВ". Ако бъдат признати за виновни в този нов процес (те са в затвора вече седем години), те ще бъдат осъдени на смърт.

Френският вирусолог Люк Монтание, за който се смята, че е открил вируса ХИВ през 1983 г., пътува до Либия, за да даде показания, които могат да помогнат за оправдаването им. Но колкото и да е удивително, неговите думи няма да бъдат приети като доказателство. След като дипломацията не успя, пише списание Nature, време е учените да вземат мерки. В остра редакционна статия през миналия месец, списанието писа, че "водещите учени трябва спешно да употребят влиянието си. Време е не само да бъдат спасени лекарят и сестрите, но също да се защити необходимостта от взаимодействие на науката и правосъдието за установяване на истината над всички други императиви." По-голямата част от акцията сега се провежда в Интернет (благодарение на Деклан Бътлър, кореспондент на списанието в Париж, чийто блог дава своевременна информация). Съдбата на медиците предизвика и писмо до "Таймс" на лорд Рийс ъв Лъдлоу - президент на Кралското общество, който предупреди, че продължаващото мълчание може да доведе до "съдебно убийство". Подробностите за случая на "Шестимата от Триполи" (или "Шестимата от Бенгази") са обезпокоителни. Българските сестри и палестинският лекар започват работа през 1998 г. в болница в Бенгази. В края на тази година е установено, че няколко деца от болницата са носители на ХИВ. Либийско списание твърди, че вина за това носи лошата хигиена в болницата.

При последвалия политически фурор домовете на медиците са претърсени. "Шестимата от Триполи" заедно с девет техни либийски колеги са арестувани. Либийците са оправдани, чужденците са обвинени в предумишлено заразяване на 434 деца със заразена кръв. Става ясно, че признанията са изтръгнати с мъчения. Няма значение. В очите на Кадафи обвиняемите са агенти на ЦРУ или Мосад и виновни в разпространяването на смъртоносен експериментален вирус сред невинни либийци.

"Адвокати без граници" пое делото. Монтание беше поканен да изследва вируса. Той стигна до извода, че децата са били заразени преди идването на медиците в Бенгази. Някои деца, откри Монтание, са носители и на вируса на хепатит В и С, което засилва вероятността, че инфекцията е причинена от лоша хигиена. Доказателствата бяха подкрепени от италианския експерт по ХИВ Виторио Колици, но бяха отречени от либийски лекари. Настъпи странен обрат, когато един от синовете на Кадафи обяви, че според него шестимата са невинни. Междувременно 52 деца починаха. Кадафи предложи да освободи медиците в замяна на атентатора от Локърби плюс почти 6 милиарда долара компенсации (които отговарят на сумата, платена от Либия на семействата на загиналите в атентата срещу полет 103 на Пан Ам). Предложението беше отхвърлено от България, подкрепена от ЕС и Америка. Това, което има значение, разбира се, е науката: Либия не я допуска в съдебната зала. Без нея смъртоносното съдебно извращение продължава да бъде възможен ужасен изход. Дали медиите омаловажиха ролята на науката? Ще дебатирам този въпрос в неделя следобед в Битка на идеите в Лондон. И, ще се боря. Може да се окаже, че споря със себе си. Битката на идеите се организира от Institute of Ideas заедно с "Таймс" и ще се проведе на 28-29 октомври в Royal College of Art в Лондон. /Източник: БГНЕС

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...